Ratlarda lokal anesteziklerin yara iyileşmesine etkisi
- Tez No: 49974
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR YEŞİLKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma günümüzde yaygın olarak kullanılan lokal anesteziklerin yara iyileşmesini nasıl etkilediğini göstermek amacıyla yapıldı. Çalışmamız Nisan 1995-Haziran 1995 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Deneysel ve Cerrahi Araştırma Merkezi'nde yapıldı. Herbiri on rattan oluşan dört grupta toplam kırk rat üzerinde çalışma yapıldı. Kontrol grubunda 5 cm.Tık deri insizyonu yapılan ratlara yara dudaklarına serum fizyolojik injekte edildi. 2.Grupta prilokain,3.Grupta lidokain 4.grupta lidokain+adrenalin injekte edildi. 4/0 atravmatik ipekle cilt kapatıldı. Postoperatif yedinci gün bu insizyonu içine alan 0,5 cm.'lik bir uzaklıktan cilt tamamen eksize edilerek histopatolojik ve biyokimsayal çalışma için saklandı. Hidroksiprolin seviyeleri karşılaştırıldığında lokal anestezik verilen 2 ve 3. gruplarla kontrol grubu arasında bir fark yokken, lokal anestezik ilaca vazokonstrüksör ajan ilavesinin yapıldığı 4.grupta hidroksiprolin değerleri diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı düşmüştür. Yaraların histopatolojikdeğerlendirilmesinde sadece lokal anestezik + vazokonstrüktör ilaç verilen grupta yeterli bir granülasyon teşekkülü olmamış, yer yer nekroz sahaları gözlenmiştir. Sonuç olarak lokal anesteziklerin yara iyileşmesini kısmen olumsuz etkilediği vazokonstrüktör ajan ilavesiyle yara iyileşmesinin daha fazla bozulduğu görüldü. Lokal anesteziklerin ve vazokonstrüktör ilaçların bu etkiyi dokuda oluşan lokal hipoksiye bağlı olarak ortaya çıkardığı kanaatine varıldı. İleride yapılacak çalışmalarda dokudaki parsiyel oksijen basınç değerlendirilmesinin yapılmasıyla konunun daha da aydınlanacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF LOCAL ANESTHETICS ON WOUND HEALING IN RATS SUMMARY This study has been performed to evaluate the effects of local anesthetics on wound healing. The study was accomplished between April 94 and June 1995 at the Experimental and Surgical Research Center of Erciyes University. A total of 4 groups were formed, each including 10 rats. 5 cm midline skin incision was made on the abdominal wall of the rats. In the control group physiologic saline was injected into wound edges. 2. Group -.Prilocaine, 3. Group: Lidocaine were used as local anesthetics. 4.Group received vasoconstrictor agent (adrenaline) in addition to lidocaine. Incision was closed with 4/0 atraumatic silk suture. In the 42postoperative 7th day the skin including the incision was excised 5 mm away from the wound and reserved for histopathological and biochemical analyses. When hydroxyproline levels were compared, hydroxyproline level in the 4. group was lower than the other groups and the difference was statistically significant. There was no difference between the control group and the local anesthetic groups. In the histopathological examination, only local anesthetic+vasoconstrictor group had necrosis foci without enough granulation tissue. This effect has been related to local tissue hypoxia caused by local anesthetics. We conclude the phenomenon will be revealed more clearly with the measurements of hypoxia. 43