Meme kanserinde Tc 99m sestamibi sintimammografisinin tanı değeri
  1. Tez No: 49991
  2. Yazar: ALPAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SADETTİN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Meme kitlelerinin ayırıcı tanısında mammografi ve ultrasonografinin yanısıra son yıllarda Tc 99m sestaraibi sintimammografisi yüksek sensivite, spesifite ve pozitif tahmin değerine sahip yöntem olarak sunulmaktadır. 1996 yılı içerisinde GATA Genel Cerrahi A.B.D. 'nda 14 vakalık bir seride, Tc 99m sestamibi sintimammografisinin spesifitesi % 33.3, sensitivitesi % 100, pozitif tahmin değeri % 87.5 bulunmuştur. Görüntülenebilen malign kitlelerin en küçüğü 7 mm. boyutunda idi. Multisentrik lokalizasyonu olan üç,: olgudan ikisinde görüntü elde edilmiştir. Aksiller lenf nodu metastazı olan üç < olguda, bu lenf nodları gösterilememiştir. İnflamatuar meme karsinomlu bir olguda kitle ve cilt invazyonu gösterilmiştir. Sonuç olarak, meme kanseri tanısında Tc 99m sestamibi sintimammografisi 7 mm. ve üstündeki tek ve multisentrik lezyonları görüntülemede sensitivite ve pozitif tahmin değeri yüksek bir tanı yöntemidir. Ancak aksiller lenfatik invazyonu belirlemede başarısız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tc 99m sestamibi scintimammography is submitted as a diagnostic method with high sensitivity, specifity and positive predictive value for breast masses as well as mammography and ultrasound. Tc 99m sestamibi scintimammography had 33.3% specifity, 100% sensitivity and 87.5% positive predictive value for 14 patients in Gülhane Military Medical Academy General Surgery Department in 1996. The smallest mass was 7 mm in Tc 99m sestamibi scintimammography and 2 of 3 multisentric localisation tumors were detected. Lymph nodes could not be showed in 3 cases with axillary metastasis. Mass and skin invasion was showed in one case with inflammatory breast cancer. As a result, Tc 99m sestamibi scintimammography is a useful diagnostic method with high sensitivity and positive predictive value to diagnose; solitary or multisentric breast masses bigger than 7 mm diameter. However, it was unsuccessful to show axillary lymphatic invasions. 21