Meme kanserlerinin tedavi planlamasında tanı yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 49992
  2. Yazar: AYHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Meme kanserinde cerrahi girişimin planlanmasında preoperatif tanı yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gülhane Askeri Tıp Akademisi ve Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 1994-1996 yılları arasında meme kanseri tanısı ile öpere edilen 59 kadın hastada mamografik ve/veya ultrasonografik bulgular retrospektif olarak değerlendirilerek, ayrıca mamografik, ultrasonografik ve Tc99m sestamibi sintimamografik inceleme sonuçları malign kabul edilen memede kitlesi bulunan 20 olgu (biri erkek, 19 'u kadın) ile çalışma grubu oluşturulmuştur. Histopatolojik olarak meme kanseri tanısı konulan 75 olgu Grup I, mamografi, ultrasonografi ve sintimamografi sonuçlarına göre malign kabul edilen 20 olgu Grup II olarak ayrılmıştır. Grup I olgularda meme' deki kitleler için doğru sonuç oranı mamografik olarak % 85, ultrasonografik olarak % 89 bulunmuştur. Saptanabilen en küçük kitle çapı mamografide 5mm, ultrasonografide 8 mm.dir. Olguların 9'unda histopatolojik olarak saptanan multisentrisite gerek mamografik, gerekse ultrasonografik olarak gösterilememiştir. Olguların 34'ünde saptanan aksiller invazyonun mamografik olarak % 12, ultrasonografik olarak % 40 oranında gösterilebilmiştir. Grup II 20 olgunun 16'smda histopatolojik olarak meme kanseri saptanmıştır. Bunlarda mamografi, ultrasonografi ve sintigrafi sonuçlarının gerçek pozitif oranı 15/16 bulunmuştur. Sintigrafi ile gösterilebilen en küçük kitle çapı 7 mm olmuştur. Olguların dördünde saptanan multisentrisite sintigrafik olarak ikisinde gösterilebilmiştir, ancak beş olguda mevcut olan aksiller invazyon gösterilememiştir. Sonuç olarak meme kanserinde multisentrisitenin gösterilmesi sintigrafik olarak daha başarılı bulunmuştur. Aksiller invazyonun belirlenmesinde mamografi ve ultrasonografi yetersiz, ancak sintigrafiye oranla daha üstün gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to compare the preoperative diagnostic methods in breast cancer surgery. Between 1994 and 1996 in General Surgery Department of Gülhane Military Medical Academy, 59 female patients who were diagnosed to have breast cancer and underwent operation were evaluated retrospectively by the findings of mamography and / or ultrasound. Also 20 patients (1 male and 19 female) who were accepted to have malign breast mass were evaluated after surgery. This formed two groups. 75 cases with histopatologically diagnosed breast cancer and 20 cases with accepted as malign due to mammography, ultrasoundgraphy and scintimammography results, were divided into Group I and II respectively. The true result rates were found, in the cases of the Group I, 85% mammographically and 89% ultrasoundgraphically. The smallest mass diameter could be measured by mammography 5mm and ultrasoundgraphy 8mm respectively. Histopatologically diagnosed multicentricity in 9 cases couldn't be shown either mammographically or ultrasoundgraphically. The diagnosed axillary invasion in 34 cases could be shown 12% mammographically and 40% ultrasoundgraphically. Breast cancer were histopatologically diagnosed in 16 out of 20 cases in the Group II. In this cases, the true positive rate of mammography, ultrasoundgraphy and scintigraphy was found as 15/16. The smallest mass diameter which could be shown by scintigraphy was 7mm. In the 2 out of 4 cases with multicentricity, could be shown scintigraphically, but axillary invasion couldn't be shown in 5 cases. As the result, it is found more successful in tracing multicentricity of breast cancer scintigraphically, it is insufficient to show axillary invasion by mammography and ultrasoundgraphy, although it seems to be better compare to scintigraphy. 54