Kütahya Tunçbilek-Ömerler Ocağı'nda çalışan işçilerde serum lipid parametreleri ile karaciğer fonksiyon testlerinin araştırılması
Evaluation of the levels of serum lipid parameters and liver function tests of people working in coal mine of Ömerler-Tunçbilek (Kütahya)
- Tez No: 50037
- Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS AKKUŞ, Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma kömür ocaklarında çalışmanın ateroskleroz ve karaciğer hastalıkları açısından etkilerini ortaya koymak amacı ile, Kütahya, Tunçbilek-Ömerler yeraltı kömür ocaklarında çalışan 36-45 yaşları arasında (3?=36,27) 29 erkek işçi ile Kütahyada sigar-a ve alkol kullanmayan 23-53 yaşları arasında (x'=36.52) 40 sağlıklı erkek büro memurları üzerinde gerçekleştirildi. İkinci grup kontrol. grubu olarak değerlendirildi. Tüm vakalarda serum trigliserid, total kolesterol (T. kol) HDL-kolesterol, LDL-Kolesterol, SGOT, SGPT, LDH ve GGT analizleri yapıldı. Sonuçta, kömür.
Özet (Çeviri)
This study was performed on 2 9 workers between 36 and 45 years old ( 1? = 36. "27) working in underground coal-mine of Ömerler-Tunçbilek (Kütahya), and on 40 helthy non smokers and non drinkers officers between 23 and 53 years old ( I? =36.52) in order to determine the effect of such working conditions in respect or atherosclerosisand the liver fonction tests. The second group was taken as control group. In sera of both groups triglyceride, total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, SGOT, SGPT, LDH and GGT levels were determined.