Tavşan kıkırdak doku ve kemik iliği ekstraklarının tavşanlarda kan ve karaciğerdeki toplam protein ile bazı lipid parametrelerine etkileri
- Tez No: 50053
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VAHDETTİN BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, tavşan kıkırdak doku ve kemik iliği ekstraktlarının tavşanların kan ve karaciğerlerindeki toplam lipid, toplam kolesterol ve toplam protein konsantrasyonlarına intramuskular etkilerini araştırmak amacı ile dişi tavşan {Lepus capensis) ' lar üzerinde 10'ar günlük aralıklar ile 7 periyotta denenmiştir. Bu araştırmada etkenlerden kıkırdak doku özütü 3 mg/ml - 9 mg/ml ve kemik iliği özütü ise 2.5 mg/ml - 7.5 mg/ml ' lik dozajlarda kullanılmıştır. Denemenin sonunda etken kıkırdak doku özütünün 3 ve 9 mg/ml 'lik dozajları plazmada lipid, kolesterol ve protein seviyesini sırası ile %7.05 - 568.09; 5632.77 - %30. 60 ve 567.71 - 569.21; kemik iliği özütünün 2.5 ve 7.5 mg/ml 'lik dozajları ise aynı parametreleri sırası ile 569.12 - 566.97; %32.74 - %38.45 ve 5611.65 - %13.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on male rabbits {L&pus capensis) with ten-day intervals and seven period durations to research the intramuscular effects of the rabbit carti lage tissue and bone marrow extracts on the concentrations of the total lipid, total cholesterol and total protein in the blood and liver. In this investigation. 3 mg/ml - 9 mg/ml cartilage tissue extract and 2,5 mg/ml - 7.5 mg/ml dosages of bone marrow extract were used. At the end of experiment, the dosages of 3 mg/ml and 9 mg/ml of cartilage tissue extract have protein, lipid and cholesterol effector levels in plasma increased respectively rates of 967.05 - 968.09; %32.77 - 9630.60 and %7. 71 - %9.