Dünya kaynaklarını inceleyen uydular özellikleri ve bu uydularla yapılan çalışmalar
- Tez No: 50054
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ YEĞİNGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV DÜNYA KAYNAKLARINI İNCELEYEN UYDULAR, ÖZELLİKLERİ VE BU UYDULARLA YAPILAN ÇALIŞMALAR ÖZET Özlem ÇEKİÇ Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Danışman : Prof. Dr. İlhamı Yeğingiî Aralık - 1996 Bu çalışmada dünya kaynaklarını inceleyen ve araştıran uydular ve bu uyduların özellikleri üzerinde durulmuştur. Birer Uzaktan Algılama uyduları olan LANDSAT, SPOT, NOAA, METEOSAT, uyduları hakkında bilgi verilmiş ne amaçlı olduğu ve farklılıkları ele alınmıştır. Ayrıca Uzaktan Algılama konusunda önemli bir yeri olan Elektromanyetik Radyasyon üzerinde durulmuş, uydu yörüngeleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. Türkiye 'de Uzaktan Algılama konusunda çalışmalar yapan ve bilgileri bize ulaşan bazı kuruluşların yaptığı çalışmalar ve bu kuruluşların kullandığı donanım ve yazılımlar da bu çalışmada verilmiştir. Anahtar kelimeler : Uzaktan Algılama, Elektromanyetik Radyasyon, Uydu, LANDSAT, SPOT, NOAA, METEOSAT
Özet (Çeviri)
THE SATELLITES EXAMINING THE WORLD SOURCES, THEIR PROPERTIES AND THE STUDIES MADE BY THEM SUMMARY ÇEKİÇ Özlem Master Thesis, Department of Physics Supervisor : Prof. Dr. İlhami Yeğingil DECEMBER- 1996 In this study; the work is emohasized on the satellites which are examinning and searcking tha world saurces and the properties of them. The knowledges about remote sensing satellites LANDSAT, SPOT, NOAA and METEOSAT are given and their purposes and differences are pointed out. In addition, studies on electromagnetic radiation are done which has and important role on remote sensing systems and explanetions about the orbits of satellites are given. The studiesmade by the organizations with remote sensings systems in Turkey, are obtained and gathered together with the hardware and the software used by those organizations. Key words : Remote Sensing, Electromagnetic Radiation, Satellite, LANDSAT, SPOT, NOAA, METEOSAT