Biyolojik dokuların elektriksel özelliklerinin incelenmesi ve elektromagnetik enerjinin medikal uygulama alanları
  1. Tez No: 50061
  2. Yazar: KEMALETTİN ÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ÇEREZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET“Biyolojik dokuların elektriksel özellikleri ve elektromagnetik enerjinin medikal uygulamaları”adlı tez çalışmamda, biyolojik dokularla ve elektromagnetik enerjiyle ilgili temel kavramların tanımı yapılmış olup, değişik dokuların elektriksel özelliklerinin frekansla değişimi incelenmiştir. Tezin ana konusunu teşkil eden biyolojik dokuların iletkenliği. penetrasyon kalınlığı, geçirgenlik katsayısının frekansla değişimi ile ilgili yapılan çalışmalar ve elektromagnetik enerjinin medikal uygulama alanları detaylı olarak anlatılmıştır. Yapılan bu çalışmalara tablo, şekil ve grafikler eklenerek elde edilen bilgiler desteklenmiştir. Yukarıda anlatılan tüm çalışmalardan elde edilen bilgiler değerlendirilerek, sonuçlar çıkartılmış ve yeni öneriler sunulmuştur. KEY WORDS: Biyolojik dokular, iletkenlik, geçirgenlik katsayısı, penetrasyon kalınlığı, frekans, medikal, elektromagnetik enerji.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Electrical properties of biologial tissues and medical applications of elctromagneic energy”named in this study, basic concepts about biologial tissues and electromagnetic energy are defined and also electrical properties of different tissues versus froguency variation are examined. Conductivity of biological tissues, penetration thickness, relative permittivity versus frequency variation that from the base of this study and madical applications of electromagnetic energy have been explained in detail this study. Also these studies are supported by addition of tables, figures and graffics. The knowledge obtained from studies above are evaluated and some new recommendations are presended. KEY WORDS: Biological tissues, conductivity, relative permittivity, penetration thickness, frequency, medical, electromagnetic energy. IV