Beton barajların tasarımında yapısal kriterlerin incelenmesi
- Tez No: 50062
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YILMAZ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, beton barajların tasarına ile ilgili yapısal kriterler incelendi. Standart tasarım kuvvetleri incelenerek, bu kuvvetlerin çeşitli faktörlere göre değişimi hakkında yorumlar getirilmeye çalışıldı. Diğer taraftan, tasarım kriterleri için emniyet değerlendirmesi ve stabilite konuları ile ilgili şimdiye kadar yapılmış olan çalışmalar derlenerek bazı sonuçlar çıkarıldı. Son olarak barajların planlama, inşaat, emniyet yöntemi ve kazaların azaltılması hakkında önerilerde bulunuldu. ANAHTAR KELİMELER: Baraj, tasarım, kriter
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, structural criterias, regarding the concrete dam design were searched. Standart design forces were examined and then some interpretations were given about the variations of these forces by numerous factors. On the other hand, studies related with the design criteria for the safety evaluation were reviewed and some results were obtained. As a result, several comments were given about the dam construction, planning, safety analysis and methods to decrease the number of dam disasters. KEY WORDS: Dam, design, criteria