Petrol hidrokarbonlarının kaolinit kil zeminin geoteknik özelliklerine etkisi
- Tez No: 50067
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, petrol hidrokarbonlarının konsolide olmuş kaolinit kilinin geoteknik özelliklerine yaptığı etkiler araştırılmıştır. Petrol hidrokarbonları olarak ham petrol, fuel oil ve gaz kullanılmıştır. Spesifik gravite, kıvam limitleri, organik madde miktarı, katyon değişim kapasitesi, pH, konsolidasyon parametreleri, kohezyon, permeabilite katsayısı, içsel sürtünme açısı karakteristikleri belirlenmiştir. Deneyler, labaratuvarda, % 5, % 10 ve % 20 oranında petrol hidrokarbonlarının, distile suyla ön karışım yapılmış toz kaolinitin slurry formda karıştırılması ve ardından konsolide edilmesiyle' hazırlanan kil numunelerle yapılmıştır. Deneysel sonuçlar, konsolide olmuş kaolinit kilinin geoteknik özelliklerinin petrol hidrokarbonlarıyla etkilendiğini göstermiştir. Ham petrol, fuel oil ve gaz ilavesi spesifik gravite, Atterberg limitleri, katyon değişim kapasitesi ve pH'i azaltmıştır. Bununla beraber, ham petrol ve fuel oil konsolidasyon katsayısında artma, gaz ise azalma belirlemiştir. Kilin bazı önemli geoteknik özellikleri ve petrol ürünleri arasında temel bağıntı geliştirme amacıyla kilin mekanik ve fiziksel özelliklerinde petrol hidrokarbonlarının rolü araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kaolinit, İndeks özellikler, Permeabilite, Konsolidasyon, Kirlilik
Özet (Çeviri)
“ THE EFFECTS OF PETROLEUM HYDROCARBONS ON GEOTECHNICAL PROPERTIES OF THE CONSOLIDATED KAOLİNİTE CLAY SOIL. ”SUMMARY In this study, the effects of petroleum hydrocarbons on geotechnical properties of the consolidated kaolinite clay soil were investigated. Crude oil, fuel oil and gasoline were used as petroleum hydrocarbons. The characteristics of specific gravity, consistency limits, organic matter content, cation exchange capacity, pH, the parameters of consolidation, cohesion and the coefficient of permeability, the angle of internal friction were determined. The experiments were conducted on laboratory prepared clay specimens. Clay specimens are prepared by premixing distilled water with 5 %, 10 % and 20 % of petroleum hydrocarbons and powdered kaolinite in slurry form, mixed throughly and alloved to consolidate. The experimental results showed that the geotechnical properties of consolidated kaolinite clay specimens were effected by petroleum hydrocarbons. Specific gravity, Atterberg limits, cation exchange capacity and pH were decreased by the addition of crude oil, fuel oil and gasoline. A decrease was observed on gasoline while crude oil, fuel oil increased the coefficient of consolidation. The role of petroleum hydrocarbons on physical and mechanical properties of clays was investigated in order to develope basic relationships between the type of petroleum products and certain important geotechnical properties of clays. Key Words : Kaolinite, Index properties, Permeability, Consolidation, Pollution