M16 kaynağında akım şiddeti, ark gerilimi ve kaynak hızının nüfuziyete etkileri
  1. Tez No: 50068
  2. Yazar: MEHMET KUZU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN ANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Bu tezde MIG/MAG kaynağının karakteristik özelliklerine kısaca değinilmekte ve Akım Şiddeti, Ark Gerilimi ve Kaynak Hızının nüfuziyet üzerindeki etkileri anlatılmaktadır. Güvenli bir kaynak birleşim geometrisi, malzeme ve kaynak yönteminin etkilerinin sağlıklı bir şekilde dikkate alınması ile elde edilir. Nüfuziyet derinliği söz konusu olduğunda, MIG/MAG kaynağında etkisi oldukça yüksek olmasına rağmen arkın gücü çoğu durumda gözardı edilmiştir. Yüksek ark gücü bölgesinde alın kaynağı yaparken kaynak dikişinin içinde hiç aralık veya boşluk bırakmadan hatasız bir kaynak elde edilebilir. Dairesel kaynaklarda, torcun eğiminin etkisi ön deneyler yapılarak bulunmalıdır. Bu hem köşe kaynakları, hem dolgu ve hem de kapak pasoları için geçerlidir. MIG/MAG kaynağında nüfuziyet ve kaynak dikişinin geometrisi belli bir çaptaki elektrot için geniş bir ayarlama aralığında ve torç eğimleriyle belli sınırlar içinde kontrol edilebilir. Bu tezdeki nüfuziyetle ilgili müzakereler gerçek metalografik kesitlere dayanarak yapılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER : MIG Kaynağı Akım Şiddeti Nüfuziyet Ark Gerilimi Kaynak Hızı
Özet (Çeviri)
IN MIG WELDING CURRENT, ARC VOLTAGE THE AFFECTS OF WELDING SPEED ON PENETRATION. SUMMARY In this thesis the characteristics of the MIG welding is given briefly and current, Arc voltage the affects of welding speed on penetration is given. Reliable welds results from understanding the effects of joint geometry, material and weld type. When the subject is the depth of thes region penetration, in the gas metal arc welding the arc intensity is disregarded in most cases even it has very ligh affect. In butt welding ligh intensity are region it is possible to have a sound weld without any discontinuity. In cirumferential welding position the effect of the torch slope must be determined by pretesting. This is velid also for fillet welds, filler and cover passes. In gas metal arc welding (MAG) the penetration and the geometry of the weld seam can be controlled between determined limits for specific electrode diameter' by means of the torch slope in a wide adjustmont range. In this thesis, the discussions on the penetration are based on the real metalographic examinations » KEY WORDS: MIG Welding Current Penetration Arc Voltage Welding Speed