Afyon ili eğreltileri üzerinde morfolojik, korolojik ve ekolojik araştırmalar
- Tez No: 50069
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN NURİ BEŞLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET AFYON İLİ E?RELTİLERİ ÜZERİNDE MORFOLOJİK KOROLOJİK VE EKOLOJİK ARAŞTIRMALAR İBRAHİM KODAL Yüksek Lisans Tezi Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç. Dr. Osman Nuri Benlioğlu MART 1996 Bu araştırma 1995 yılında Afyon il sınırları içinde kalan alanlardan toplanan eğrelti türleri üzerinde yapılan morfolojik, korolojik ve ekolojik incelemelere dayanmaktadır. Çalışma bölgesinde 10 türün yayılış gösterdiği tesbit edilmiştir. Bu türler, Chaxlantfms persîca (Bory) Kuhn, Asplenium trichaınazısa L. subsp. trichomonas, Aspl&nlvm adxantuxn-nxgrum L., Asplsnium onopteris L., Asplsniıam ruta-muraria L.f subsp. ruta-muraria, Asplenium ceterach L, subsp. ceterach, Ath^rium filix-foemina (L. ) Roth, Cystopfceris fragilis (L.) Bernh., Dryoptsris filis-maa (L.) Schott ve Dryopteria pallida (Bory) Fomin subsp. pallida' dır. Çalışmanın morfoloji bölümünde, araştırma alanında yayılışı olan 10 eğrelti türünün deskripsiyonu» herbaryum örnekleri ve sistematik literatüre dayanarak yapılmış ve türlerin araştırma alanındaki yayılışlarına göre hazırlanan areal haritaları ile fotoğraflar verilmiştir. Çalışmanın ekoloji bölümünde ise, araştırma alanından alman toprak ve kaya örnekleri ile yerinde yapılan gözlemlere dayanılarak bu türlerin ekolojik özellikleribelirlenmiştir. Ayrıca bu bölüme ekolojik çalışmalarla ilgili çizelgeler de eklenmiştir. Çalışma sonucunda ayrıca Türkiye Florası' nda uygulanan kareler için 7, karede il için de 10 yeni örnek tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE MORPHOLOGICAL, CHOROLOGICAL AND ECOLOGICAL INVESTIGATIONS ON THE FERNS OF AFYON CITY IN TURKEY This study is based on morphological, chorological and ecological investigations of fern materials, collected from the province boundary of Afyon in 1995. It has been determined that ten species spread in the investigated region. These species are Cheilanthes persica (Bory) Kuhn, Asplenium trichoman.es L. subsp. tricshomanes, Aspleniuxet ruta-muraria L.subsp. ruta-muraria, Asplenium oeterach L., subsp. ceterach, Athyrium filix- foemina (L.) Roth, Cy s top ter is fragilis (L.) Bernh., Dryopteris filix-mas (L.) Schott and Dryopteris pallida (Bory) Fomin subsp. pallida The descriptions of these species based on the collected herbarium materials and the relevant taxonomic literature, have been given in the morphological part of the study. In the ecological part of the study, the ecological features of these species were determined which based on the soil and rock specimens, which are collected from investigated region and the observations have been done at their habitats. However, areal maps, prepared accordindg to spreading of fern species in the investigated region withphotographs and tables, related to ecological studies are enclosed to this study. As a result of this study, seven new records within the squares used in the Flora of Turkey and ten new records for city within squares were determined.