Takının tarihsel gelişim süreci ve 21. yüzyılda takı anlayışı: Seramik-metal kili ile çağdaş takı yorumlamaları
Historical development process of jewelry and the apprehension of jewelry in 21st century: Contemporary jewelry interpratations with ceramic – metal clay
  1. Tez No: 501011
  2. Yazar: NESRİN YEŞİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA SEVİM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Tanrı ile iletişim kurma, tılsım, büyü, içgüdüsel korunma isteği ve doğa üstü olaylara ilgi gibi nedenlerle üzerinde obje taşımaya başlayan insanoğlu takı kültürünün temellerini atmıştır. Çok eski tarihlerden, 18. yüzyıla kadar zanaat olarak görülen kuyumculuk ve takı; 18. yüzyıldan sonra sanat alanına girmeyi başarabilmiş ve çağdaş sanat tarihinde yer edinmiştir. Sanatçıların yaptıkları eserlerle takı sanatı çok önemli gelişmeler kat etmiştir. Tüm bu oluşumların ışığında bugün takı sanatı dendiği zaman akla ilk gelen unsurlardan biri farklı malzemelerle üretilen özgün takılar olarak düşünülebilir. Sadece değerli metallerin ve taşların kullanıldığı klasik takılar yerini daha modern, sınırların olmadığı ve her tür malzemenin kullanılabildiği takılara bırakmıştır. Bu tez de ise insanlık tarihi ile aynı olan takı kültürü ve bu kültürün 21. yüzyılda sanatsal bağlamda takıya yansımaları araştırılarak, kültürümüzde de önemli yeri olan ve tarihi Neolitik döneme dayanan seramik sanatı ve metal kili sentezinden doğan çağdaş takılar yapılması amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
People who started to wear objects due to reasons such as communicating God, talisman, magic, the wish to be protected instinctually and supernatural events laid the foundations of the culture of jewelry. Jewelry making and jewelry which has been considered as a craft since the ancient times, achieved to become a branch of art after 18th century and had its place among the history of contemporary arts, it had developed significantly with the works created by artists. In the light of all these developments, when one thinks about the art of jewelry, one of the elements that comes to mind is the authentic jewelry created with different materials. Classical jewelry on which only valuable metals and stones are used has given its place to more modern, unlimited jewelry where every type of material can be used. This study aims to search about the culture of jewelry which is as old as the history of human beings and the reflections of this culture on jewelry in 21st century in an artistic context. Creating modern jewelry by synthesizing alternative materials such as metal clay, which is a discovery in 21st century, with the art of ceramics, which has an important place in our culture and it also dates back to Neolithic period, is also aimed