Ticari işletmelerde türev araçların kullanımının finansal performansa etkisi
The effects of the derivative instruments' usage on financial performances of commercial enterprises
  1. Tez No: 501010
  2. Yazar: MUSTAFA EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tarihin ilk çağlarından bu yana yaşanan sosyolojik ve teknolojik gelişmeler finansal dünyayı risk olgusuyla karşı karşıya bırakmaktadır. Ticari işletmeler finansal risk olgusunu kontrol altına almak amacıyla pek çok yöntem kullanmaktadırlar. Söz konusu yöntemlerden bir tanesi de türev piyasa araçlarının kullanımıdır. Ülkemizde yeterince bilinmemelerine ve korkuyla yaklaşılmasına rağmen türev piyasalar, türev piyasa araçları ve türev piyasa araçlarının risk yönetimi sürecinde kullanımları günümüzde Dünya genelinde kabul görmektedir. Ticari işletmeler türev piyasa araçlarına pek tabii yalnız risk yönetimi için değil arbitraj, spekülasyon gibi farklı amaçlarla da yönelmektedirler. Çalışmamız türev piyasa araçları kullanımının risk yönetimi üzerindeki etkisini incelemektedir. Temel amaç türev piyasa araçlarının kullanımının ticari işletmelerin finansal performanslarını ne yönde etkilediğini açıklamaktır. Çalışmamızda sağlıklı bir ampirik analiz için aynı anda hem zaman hem kesit serilerinin incelenmesine imkân tanıyan panel veri analizi metodu kullanılmaktadır. Analizler Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren "Gıda, içki, tütün'' sektörüne ait firmaların 2010 – 2014 yılları arasındaki gerçek verileri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Analizler neticesinde elde edilen bulgular çalışmamızın son bölümünde açıklanmaktadır. Sonuç ve tartışma bölümünde ise elde ettiğimiz bulgularla ilgili yorumlar bulunmakta ve gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
All evolutions and mutations in financial markets have changed paralelly with global economic and financial arrangements throughout the history. Easyness, speedness and accessibility have created borderless economies. With this globalization, arbitrage and speculation opportinuties created an accessible global economy. Further more, this wideness has also created some risky positions for financial actors. Therefore, the risk management acts got more importance with every passing day. Today the risk management process named "hedging'' became one of the most important financial issue for many investors and academicians. The main aim of this research is measuring effects of using derivatives on financial performances of commercial enterprieses. For further analysis the Panel Analysis method which is suitable for analyzing both of time and section datas has been chosen. Chosen data set for statistical analysis includes datas from the year 2010 to 2014. This data set has taken from Borsa Istanbul Food Beverage Index. Findings, results and discussions are presented at the end of the paper.