Abdominal cerrahi girişim sonrası gelişen cerrahi alan enfeksiyonlarında risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of risk factors in surgical site infections after abdominal surgery
- Tez No: 501017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ATAKAN NEMLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Cerrahi alan enfeksiyonu (CAE) abdominal cerrahi girişimlerde sık karşılaşılan bir komplikasyondur. Son yıllarda enfeksiyon kontrol önlemlerine ilişkin çalışmaların artmasına rağmen, CAE halen tüm sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonların üçte birini oluşturmaktadır. Hasta ve cerrahi ilişkili birçok faktör CAE gelişiminde rol oynamaktadır. Bu çalışmada açık abdominal cerrahi girişim sonrası gelişen cerrahi alan enfeksiyonu ilişkili risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ocak 2014-Aralık 2016 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde abdominal cerrahi uygulanan 349 hasta çalışmaya alındı. CAE olanlar hasta (n=176), CAE olmayanlar kontrol (n=173) grubunu oluşturdu. Demografik veriler, hasta ve operatif süreçle ilişkili risk faktörleri, laboratuar parametreleri retrospektif olarak incelendi. Toplamda saptanan 176 CAE atağının %13,1'i yüzeyel insizyonel, %19,9'u derin insizyonel, %67'si organ/boşluk olarak tanımlandı. CAE'nin hastanede yatış süresini 15,5 gün uzattığı ve mortaliteyi 9,1 kat arttırdığı saptandı. En sık izole edilen patojenler sırasıyla Escherichia coli (%51,6), Klebsiella spp. (%17,5), Enterococcus spp. (%12,6) idi. Tek değişkenli analizlerde yaş, yatış süresi, ameliyat süresi, diyabet, malignite, preoperatif kemoterapi, preoperatif radyoterapi, immunsüpresif tedavi, eş zamanlı farklı bir bölgede enfeksiyon varlığı, dren kullanımı, yaranın kontaminasyon derecesi, ASA skoru, preoperatif anemi, preoperatif ve postoperatif NLO, CAE ile anlamlı olarak ilişkili bulundu. Çok değişkenli analizde ASA skorunun >2 olması, ameliyat süresi, kontamine veya kirli yara sınıfı ve postoperatif NLO >4 olması CAE gelişmesinde bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. Abdominal cerrahi girişimler sonrası gelişen CAE oranlarını azaltmak için belirlenen risk faktörleri doğrultusunda gerekli tedbirler alınmalıdır. Geleneksel yara sınıflaması, ASA skoru ve NLO CAE'nin ön görülmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Surgical site infection (SSI) is a common complication of abdominal surgery. Despite increased infection control studies in recent years, SSI still constitutes a third of all health care associated infections. Many patient-related and procedure-related factors play a role in the development of SSI. In this study, we aimed to investigate the risk factors associated with surgical site infection after open abdominal surgery. Between January 2014 and December 2016, 349 patients were included in this study who were undergone abdominal surgery in İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital General Surgery Clinic. Cases were patients with SSI (n=176); controls were operative patients without SSI (n=173). Demographic data, patient and operation related risk factors, laboratory parameters were retrospectively analyzed. In all, of the 176 SSIs 13.1% were superficial incisional, 19.9% were deep incisional and 67% were organ / space. SSI extended the length of stay by 15.5 days and increased the mortality by 9.1 times. The most frequently isolated pathogens were respectively Escherichia coli (51.6%), Klebsiella spp. (17.5%), Enterococcus spp. (12.6). In univariate analysis, age, lenght of stay, operation duration, diabetes, malignancy, preoperative chemotheraphy, preoperative radiotheraphy, immunosuppressive therapy, presence of infection in an another site simultanously, use of drain, wound classification, ASA score, preoperative anemia, preoperative and postoperative neutrophil lymphocyte ratio (NLR) were found to be significantly related with SSI. In multivariate analysis, ASA score> 2, operation duration, wound classes of contamineted or dirty and postoperative NLO> 4 were detected as independent risk factors for developing SSI. In order to decrease the SSI after abdominal surgery, essential measures should be taken in line with determined risk factors. Traditional wound classification, ASA score and NLR may help to predict SSI.