Aortoiliak tıkayıcı hastalık nedeniyle opere edilmiş hastalarda TASC II sınıflamasının ve risk faktörlerinin mortalite ve morbiditeyi değerlendirilmesindeki yeri
Effect of TASC II classification and risk factors on mortality and morbidity for operated aortoiliac occlusive patients
- Tez No: 309991
- Danışmanlar: PROF. DR. NEHİR SUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar(KVH) ölüm ve iş gücü kaybının en sık nedeni olup bundan dolayı periferik arter hastalığının(PAH) yaklaşık %20'lik grubunu oluşturan aortoiliak tıkayıcı hastalığının tedavi algoritması önem kazanmaktadır.Aortoiliak tıkayıcı hastalığın tedavisi, vasküler cerrahide hızlı gelişen bir alan olarak göze çarpmaktadır. Medikal tedavi ile endovasküler ve açık cerrahi prosedürler kadar değişiklik gösteren birçok girişim göz önüne alınmalıdır. Endovasküler girişimlerin kullanıma girdiği son dekatta, 2007 yılında TASC (Trans-Atlantic Inter-Society Consensus) II sınıflamasının yayınlanması sonrasında da hangi tip lezyona hangi girişimin uygulanması konusunda tartışmalar günümüzde halen devam etmektedir. Aortoiliak tıkayıcı hastalığın tedavi seçenekleri olan gerek açık cerrahi gerekse de endovasküler tedaviler uygulanırken sadece hastanın lezyonu değil, hastanın eşlik eden hastalıkları, risk faktörleri, sosyoekonomik faktörler göz önüne alınmalıdır.Bu çalışmada, aortoiliak TASC II tip C ve tip D hastalık nedeniyle Mersin Üniveristesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde 2000-2011 yılları arasında opere edilen 92 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelenerek, risk faktörleri ve TASC II sınıflamanın mortalite ve morbidite üzerine etkileri araştırılmıştır.Sigara kullanımı, KOAH(Kronik obstrüktif akciğer hastalığı), KBİ(Kritik bacak iskemisi) olan hastalarda mortalite oranları istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. DM(Diabetes mellitus), KBİ olan hastalarda operasyon sonrası amputasyon oranları istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Obezite, sigara kullanımı, KBİ, aortoiliak cerrahiye ek olarak profundoplasti veya femoropopliteal bypass yapılmayan hastalarda greft trombozu oranları istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. KAH(Koroner arter hastalığı),HL(Hiperlipidemi), DM, renal yetmezlik, KOAH, KBİ bulunan hastalarda operasyon sonrası komplikasyon oranları istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu.EuroSCORE (European System for Cardiac Operative Risk Evaluation), açık kalp cerrahisi yapılacak olan hastalarda eşlik eden çeşitli risk faktörlerinden faydalanılarak beklenen operatif mortaliteyi hesaplamak için kullanılan risk skorlama sistemi olup, aortoiliak cerrahi için herhangi bir skorlama sistemi bulunmamaktadır. Kanaatimizce, bu ve benzer çalışmalar ışığında aortoiliak cerrahi planlanan hastalar için bir skorlama sistemi oluşturulmalı ve cerrahi endikasyonlar bu skorlama sistemi doğrultusunda planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the most common cause of mortality and morbidity because of this, modality of aortoiliac occlusive disease which consist %20 of peripheral arterial disease becomes important.The management of aortoiliac occlusive disease is a rapidly evolving field in vascular surgery. There are multiple approaches that must be considered, ranging from medical management to endovascular and open surgical procedures. The introduction of endovascular techniques in last decade, nowadays controversies about approach patterns in which type of aortoiliac disease are keep going in spite of publishing TASC II classification in 2007. Not only patient?s lesion also patient?s co-morbidities, risk factors and socio-economic factors must be considerded when performing an approach for aortoiliac disease.In this study, the records of 92 patients who operated for aortoiliac disease in Mersin University, Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery between 2000 and 2011 have been analysed retrospectively and effects of risk factors and TASC II classification on mortality and morbidity have been investigated.There was a significantly statistical difference in mortality patients who have COPD(Chronic obstructive pulmonary disease), CLİ(Critical limb ischemia) and smoke. Patients with DM(Diabetes mellitus) and CLİ have statistically significant higher amputation rates. There was a significantly statistical difference in graft thrombosis patients who have Obesity, CLİ, smoke and who have not performed profundoplasty or femoropopliteal bypass. Patients who have CAD(Coronary arterial disease), HL(Hyperlipidemia), DM, renal insufficiency, COPD and CLİ statistically significant higher complication rates.EuroSCORE (European System for Cardiac Operative Risk Evaluation) is a scoring system that calculates predicted operative mortality for patients undergoing cardiac surgery. İn aortoiliac surgery, there is no scoring system like EuroSCORE.We think that, in the light of this and similar studies, a scoring system for aortoiliac surgery patients must be created and surgical indications must be scheduled in accordance with this scoring system.