Etibank 100.Yıl Gümüş Madeni İşletmelerinde açık işletme üretim kontrolü ve cevher hazırlama tesislerine uygun stoklanması
- Tez No: 50102
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IV ÖZET Etibank 100. Yıl Gümüş Madeni İşletmesi' nde yaptığım tez çalışmasında, Aktepe Gümüş Madeni' nin genel tanıtımı ve tarihçesi anlatılmaya çalışılmış olup, sahanın genel jeolojisinden bahsedilmiş ve cevher yatağı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Tezin ana konusunu teşkil eden üretim faaliyetleri ile ilgili detay çalışmalar anlatılarak, ekte sunulan plan ve kesitlerde; bu çalışmaların ne şekilde yapılmakta olduğu gösterilmiş ve ocağın bir bölümünde 1995 yılı için yapılan fiili uygulamalar anlatılmıştır. Yine tezin ana konusunu teşkil eden stok çalışmaları ve oluşturulan stoklardan tesisin beslenmesi ile ilgili kapsamlı bilgiler verilerek, ekte sunulan haritalar ile bu bilgiler desteklenmiştir. Yukarıda anlatılan tüm çalışmalardan elde edilen bilgiler değerlendirilerek, sonuçlar çıkartılmış ve yeni öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this thesis that I have carried out in Etibank 100. th Year Silver Mine, it is explained the general description and short history of the Aktepe Silver Mine and mentioned the general geology of the area and the knowledges concerning the ore bed are given. In the plan and cross-sections given in the appendixes, by expressing the detailed studies and production activities forming the main matter of the thesis, it is presented how these workings have been performing and actual applications carried out in the one part of the mine for 1995 have been mentioned. However, giving the detailed knowledges concerning the stockpile studies constituted the main matter of the thesis and the' feed from the stockpiles formed, these knowledges have been reinforced by the maps given in the appendixes. Evaluating the knowledges obtained from the whole studies described above, it has been reached the results and recommendations have been presented.