Maden mühendisliğinde coğrafi bilgi sistemleri kullanımı
  1. Tez No: 35230
  2. Yazar: HAKAN UYGUÇGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AYDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
XV ÖZET Bu çalışmada Etibank 100. Yıl Gümüş Madeni İşletmesi 1. Revizyon Planı 'ndan elde edilen topoğrafik ve sondaj verileri kullanılarak, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla rezerv hesabı yapılmaya çalışılmıştır. Edinilen grafik bilgiler, bilgisayara bağlanan bir sayısallaştırma tablasından, grafik olmayan veriler ise klavyeden bilgisayara aktarılarak, bölgenin sayısal haritası ve haritaya bağlı veritabanı oluşturulmuştur. Kurulan bağlantı yardımıyla harita elemanlarının veritabanında hangi kayıta karşılık geldiği belirlenmiştir. Elde edilen bu geniş veritabanı ile arazinin üç boyutlu görüntüsü, en uygun kesit düzlemleri ve tenor dağılımları hesaplanarak, kesit yöntemi ile rezerv hesabı yapılmıştır. Bunun yanında aynı değerler, poligon yöntemi ile hesaplanan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, CBS ile hesaplanan rezerv-tenör değerlerinin istatistiksel dağılımı araştırılmış ve log-normal dağılıma uygun olduğuna karar verilmiştir. CBS mantığı geniş bir çerçevede anlatılarak getirdiği kolaylıklar ve çalışma prensipleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma sırasında, grafik veri tabanı; MapGrafix, Maplnfo, Erdas, ARC-Info ve AutoCAD yazılımları ile, veritabanı ve istatistiksel hesaplar ise; Statistica, Minitab, ve Excel yazılımları ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, using the data supplied from Etibank 100. Yıl Open-Pit Silver Mine First Revision Plan, a reserv calculation attempt is carried out by the help of Geographic Information Systems (GIS). A graphic and a non-graphic database is created by digitizing the supplied graphic data using a digitizer and entering the non graphic data from the keyboard. By the help of the linkage between these two different databases constructed by the computer, graphic data vs non-graphic data concept is established. Using this extensive database, three dimentional configuration of the studied area, most suitable section planes and grade distributions are calculated and a reserv estimation by section method is approached. Besides, using the same database a reserv estimation by polygon method is done and both estimations are compared with each other. The results obtained are pointed out a geostatistical suitability to log-normal distribution of grade-reserv relation. Futhermore, GIS logic is handled broadly where pron's and con's are explained and basic principles are described. Through out the study, graphic database is formed by using MapGrafix, Maplnfo, Erdas, ARC-Info and AutoCAD softwares, whereas non-graphic data and statistical approach is build up by Statistica, Minitab and Excel softwares.