Pediatrik yaş grubu hastalarda tekrarlayan kontrastlı MRG tetkikleri sonrası intrakranyal gadolinium birikimi
Intracranial gadolinium deposition in pediatric age group after repetitive contrast enhanced MR imagings
- Tez No: 501038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SEMİZ OYSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Topcuoğlu, E.D.: Pediatrik Yaş Grubunda Tekrarlayan Kontrastlı MRG Tetkikleri Sonrası İntrakranial Gadolinyum Birikimi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Radyoloji Kliniği Uzmanlık Tezi, İstanbul 2018. Uzun yıllardır manyetik rezonans incelemelerde kullanılan kontrast maddeler güvenilir birer intravenöz ajan olarak kullanılmaktadır. Ancak son dekatta gadolinyum içeren kontrast maddelerin vücutta çeşitli dokularda birikimi ile ilgili çalışmalar ortaya konulmaktadır. Bu gelişmeler ışığında, bu çalışmanın amacı pediatrik yaş grubunda gadolinyum içeren kontrast madde enjeksiyonu sonrası elde olunan çoklu MRG incelemelerinde beyinde gadolinyum birikimi olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla, kliniğimizde Ocak 2010 ve Ekim 2017 tarihleri arasında makrosiklik yapıda gadolinyum içeren kontrast madde enjeksiyonu sonrası en az üç ve daha fazla MRG çekilmiş pediatrik yaş grubu hastalarda, hastanın son incelemesindeki prekontrast T1 ağırlıklı görüntülerde dentat çekirdek, pons, globus pallidus, talamus, frontal beyaz cevher, klivus ve BOS'tan yapılan ROI ölçümleri değerlendirildi ve bulunan değerler kontrol grubu hastalarının ölçümleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Topcuoglu, E.D.: Intracranial Gadolinium Deposition After Repetitive Contrast Enhanced MRI Exams at Pediatric Age Group, University of Health Sciences Umraniye Education and Research Hospital, Thesis in Radiology, Istanbul 2018. Gadolinium which is a contrast material utilized in magnetic resonance imaging (MRI) has been used safely for many years. However, during the last decade, several studies were published indicating that gadolinium accumulated in tissues. With this backround knowledge, the aim of this study was to determine whether there was an increased intracranial gadolinium deposition after multiple contrast enhanced MRI scans in pediatric population. For this purpose, ROI measurements from dentate nucleus, pons, globus pallidus, thalamus, frontal white matter, clivus and cerebrospinal fluid (CSF) in pediatric patients having at least three or more contrast enhanced MRI scans obtained with macrocyclic gadolinium contrast agents between January 2010 and September 2017 at our institute, were calculated and compared with the control group.