Parkinson hastalarında demodeks yoğunluğu
Demodeks density in Parkinson's patients
  1. Tez No: 501037
  2. Yazar: NİL SU ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. SEMA AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Nöroloji, Dermatology, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Parkinson hastalarında sebore, seboreik dermatit, malign melanom, flushing ve rozase gibi deri hastalıkları sık görülmektedir. İnsan demodeks akarları, pilosebase ünitelerde yaşayan ve demodikozis olarak adlandırılan hastalığa neden olabilen parazitlerdir. Rozase patogenezindeki rolleri nedeniyle çalışmamızda Parkinson hastalarında demodeks yoğunluğunu araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Nöroloji Polikliniğinde takip edilen 90 Parkinson hastası vaka gurubu olarak; hastanemiz Deri ve Zührevi Hastalıkları Polikliniğine başvuran 87 hasta, kontrol grubu olarak alındı. Çalışmada standardize yüzeysel deri biyopsisi tekniği ile malar bölgede aynı alandan iki kez materyal alındı. Birinci uygulamadan elde edilen akar sayıları demodeks yoğunluğu 1 (DY1), ikinci uygulamadan elde edilenler demodeks yoğunluğu 2 (DY2) olarak adlandırıldı. Hastaların yaş ortalaması 66,55 ± 10,68 (min:36, max:86) idi. Kontrol grubunun yaş ortalaması 65,6±10,86 (min:36, max:86) idi. Parkinson hastalarının 29'u (%33,3) kadın, 58'si (%66,7) erkekti. Kontrol grubunun 31'i (%35,6) kadın, 56'sı (%64,3) erkekti. Parkinsonlu olguların hastalık süresi ortalaması 6,17 ± 5,23 (min:0,33; max:29) yıldı. Hasta ve kontrol grubunda DY1 ortancaları sırasıyla 4 (IQR:16), 1 (IQR:8) olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P=0,037). Hasta ve kontrol grubunda DY2 ortancaları sırasıyla 17 (IQR:35), 4 (IQR:22) olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P=0,001). Hoehn-Yahr Parkinson evreleme skoruna göre farklı evrelerdeki hastalarda DY1 ve DY2 ortancaları açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Çalışmamızın sonucunda Parkinson hastalarında, benzer yaş ve cinsiyette kontrol grubu hastalarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek oranda demodeks yoğunluğu saptandı. Literatürde Parkinson hastalarında demodeks yoğunluğu araştırılan başka bir çalışmaya rastlanmadı. Demodeks yoğunluğunda artış, Parkinson hastalarında sık görüldüğü bildirilen rozase, flushing, sebore, seboreik dermatit gibi hastalık ve bulgularla birliktelik gösterebilir. Parkinson hastalarında artmış saptanan demodeks yoğunluğu hastalardaki bradimimi, otonom sinir disfonksiyonu nedeniyle hastalıklarıyla veya kullanılan ilaçlarla ilişkili olabilir. Bu açıdan çalışmamız gelecekte Parkinson ve deri konusunda yapılacak çalışmalara ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
Skin diseases such as seborrhea, seborrheic dermatitis, malignant melanoma, flushing and rosacea are common in Parkinson's disease. Human demodex mites are parasites that live in pilosebase units and cause the disease called demodicosis in some conditions. Because of their role in the pathogenesis of rosacea, we aimed to investigate the demodex density in Parkinson's patients. Ninety Parkinson patients who were followed in Haydarpaşa Numune Health Training and Research Center Neurology Clinic were taken as case study group, 87 patients were taken as control group from our Dermatology and Veneral Diseases Clinic. In the study, the material was taken twice from the same area in the malar region by standardized skin biopsy technique. The number of mites obtained from the first application was named as demodex density 1 (DY1), and those obtained from the second application were named as demodex density 2 (DY2). The mean age of the patients was 66,55 ± 10,68 (min: 36, max: 86). The mean age of the control group was 65.6 ± 10,86 (min: 36, max: 86). Twenty-nine (33.3%) of the Parkinson's patients were female and 58 (66.7%) were male. Thirty one of the control group (35.6%) were female and 56 (64.3%) were male. The mean disease duration of Parkinsonian cases was 6.17 ± 5.23 (min: 0.33, max: 29) years. In the patient and control group, DY1 median were 4 (IQR: 16), 1 (IQR: 8) respectively, and the difference was statistically significant (P = 0.037). In the patient and control group, DY2 median were 17 (IQR: 35), 4 (IQR: 22) respectively, and the difference was statistically significant (P = 0.001). According to the Hoehn-Yahr Parkinson's staging score, no significant difference was found in terms of DY1 and DY2 vertices in patients at different stages. At the end of our study, high demodex intensity was detected in Parkinson's patients at a statistically significant level compared with control group patients of similar age and gender. In the literature we have not found any other studies investigating the demodex intensity in Parkinson's disease. The increase in demodex density may be associated with diseases and findings such as rosacea, flushing, seborrhoea, seborrhoeic dermatitis which are frequently reported in Parkinson's disease. Increased demodex density in patiens with Parkinson's disease may be associated with bradimimi, autonomic nerve dysfunction due to their disease or the the drugs that are used. In this respect, our work may contribute to the literature and can shed light on future investigations about Parkinson and skin.