Identifying factors that drive customer purchase intention of original vs counterfeits of luxury brands
Lüks markaların orjinal ya da taklitlerinin tüketiciler tarafından satın alınmasını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
- Tez No: 501039
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünyadaki taklit ürün satışının artması ve bu alanda taklit ürünle yapılan savaşın giderek yaygınlaşması göz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma, tüketicinin kendini bir lüks markaya bağlı hissetmesinin onun taklit ürün satın alma kararında nasıl etkileyebileceğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada önerilen model, önceki çalışmalarda sıklıkla değinilmiş faktörlerin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu çalışmanın araştırması, hipotezlerin test etmesi amacıyla katılımcılardan herhangi bir finansal bariyerleri olduğunu düşünmeksizin bir lüks marka göz önünde bulundurarak bir anket cevaplamaları istenmiştir. Anket aşamasında üç yüz on potansiyel lüks ürün ve taklit ürün satın alma potansiyelindeki tüketicilere ait bilgi toplanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, gerçek-öz uyumu ve ideal-öz uyumunun lüks markalara olan marka bağlılığında olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür. Orjinal ürün satın alımına kıyasla taklit ürün satın alımlarının daha hazsal bir süreç olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak, araştırmanın sonucu i marka bağlılığının orjinal lüks ürün satın alımına olan pozitif etkisi hayli fazla olduğunu belirtmektedir. Sonuç olarak, marka ve tüketici arasında oluşturulan güçlü duygusal bağ seviyesi taklit ürün satın alımını kayda değer oranda azaltacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the increasing popularity of counterfeit products in the world, and the widespread war with counterfeit products, this study aims to examine how a consumer's feeling of being attached to a luxury brand can affect his or her decision to purchase counterfeit products. The proposed model of this study is formed by integrating the frequently argued factors in previous studies. The survey of this study was intended to answer a questionnaire directing respondents to consider a luxury brand without considering any financial restrictions to test the hypotheses. The survey have collected information about three hundred and ten potential original luxury and counterfeit product purchasers As a result of this study, it has been seen that the perceived actual self congruence and perceived ideal self congruence have positive effect on brand attachment to luxury brands. It has been determined that the purchase intention of counterfeit products is more hedonic process compared to the purchase intention of originals. In addition, the result of the research provides that brand attachment have a positive effect on the purchase intention of originals. Therefore, the creation of a strong emotional bond between consumer and the brand can help reducing purchase intention of counterfeits.