Kütahya-Seyitömer Linyit işletmelerinde kullanılan kepçe dişlerine sert dolgu kaynağı yapılarak aşınmalarının incelenmesi
An Investigation of the behaviour hard filled ladle jags used in Kütahya Seyitömer lingite
- Tez No: 50107
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. REMZİ GÜLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Günümüz madencilik endüstrisinde dragline, ekskavatör ve kazıcı kepçe uçları geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu makinaların uçlarında kullanılan kazıcı dişlerin aşınmaya dirençlerinin çok iyi olması gerekmektedir. Dişlerin çalışma,ortamındaki kum, çakıl, toprak, kil, taş, kömür v.b. maddeler aşınmaya sebep olmaktadır. Bu dişlerde aşınmaya karşı genellikle Yüksek manganlı Östenitik Çelik malzeme kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Kütahya Seyitömer Linyit Kömür İşletmelerindeki Caterpiller 992-C tipi kazıcı ve yükleyici kepçesinde kullanılan östenitik manganlı çelik dişlerin yüzeylerinin değişik elektrodlarla sert dolgu kaynağı yapılarak aşınmaları incelenmiştir. Bu amaçla da beş adet deney numunesi hazırlanmıştır. Deneysel çalışmalarda yüzey sert dolgusu için AS SD 60 örtülü, Castolin XHD 6710 sert dolgu ve Kobatek T 552 özlü tel elektrodları kullanılarak kaynak yapılan dişlerin gerçek çalışma ortamındaki aşınmaları ve sertlik değişimleri hiç kaynak edilmemiş diş ile birlikte periyodik olarak gözlenmiştir. Dişler sırası ile dekopaj, kömür yükleme, yanıkta, yeşil sert kil ve yol düzeltme gibi ortamlarda kullanılmıştır. Farklı çalışma ortamlarında denenen dişlerden aşınmaya karşı en dayanıklı olanı castolin sert dolgu elektrodu ile kaynaklanan diş olduğu görülmüştür. En fazla aşınanında,hiç kaynak edilmemiş östenitik manganlı çelik diş olduğu tesbit edilmiştir. Deneylerin sonucunda değişik çalışma ortamlarının aşınma üzerinde farklı etkileri olduğu gözlenmiştir. Ayrıca kaynak işlemi esnasında belirtilen şartlarda kaynak yapıl masının aşınmayı etkilediği görülmüştür. 0 Anahtar Kelimeler; Aşınma, sert dolgu kaynağı, östenitik mangan çeliği.
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF THE BEHAVIOUR OF HARD FILLED.LADLE JAGS USED IN KÜTAHTA SEYİTÖMER LIGNITE COMPANY ( M. Sc. Thesis ) DUMLUPINAR UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1996 SUMMARY Nowadays, at the mining industry; dragline, excavator and excavator ladle jags have been used extensively. The abrasion strenght of the jags used on of these machines must be very well. In the working field sand, gravel, soil, stone, coal and etc. cause abrasion and generally high manganese austehitic steel as a abrasion resistat material is used. In this study, the surfaceses of the jags of the Caterpiller 992-C type excavator's and loader's ladles are hard filled using AS SD 60, Castolin+Eutectic XHD 6710, Kobatek T 552 electrodes. For this purpose five samples are prepared. In the experimental studies four welded jags and one unwelded jags one used in different working field and their behaviour against wear and hardness variation are observed periodically.The result showed that jags hard filled by castolin elektrosd have very resistant againt wear, even in different working fields. The least wear resistant jag is the unwelded jag. The result also showed that during ' welding process welding conditions have a pronounced effect on the quality of welds. Key Words; the wear, the hard filled weld, austenitic manganese steel.