Yeni tanı diabetes mellitus hastalarında tedavinin biyokimyasal parametreler, endotel disfonksiyonu ve kardiyak volümdeki değişim üzerine etkisi
Effect of treatment on biochemical parameters, endothelial dysfunction and changes in cardiac volume in newly diagnosed diabetes mellitus patients
  1. Tez No: 501082
  2. Yazar: HATİCE NİHAL TOPKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç:Diyabet, sıklığı tüm dünyada hızla artan küresel bir sağlık sorunudur. Diyabetik hastalarda mortalitenin en sık sebebi kardiyovasküler hastalıklar olup, yapılan çalışmalarda kardiyovasküler hastalık (KVH) gelişim riskinin diyabetiklerde önemli ölçüde arttığı gösterilmiştir. Biz bu çalışmada, antidiyabetik tedavinin kardiyovasküler etkilerini araştırmak üzere, yeni tanı almış tip 2 DM hastalarında serum ADMA ve proBNP düzeyleri ile LV kitle indeksindeki değişimini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem:ÇalışmayaSağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran toplam 76 yeni tanı tip 2 DM hastası alındı. Hastalar kan şekeri seviyesine göre iyi (HbA1c10) regüle olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların tedavi başlangıcı ve 6. aydaki hemogram, biyokimya parametreleri, serum ADMA ve proBNP düzeyi ile LV kitle indeksi değerleri karşılaştırıldı. Bulgular:Çalışmamızdaher 3 hasta grubunda da HbA1c anlamlı olarak düşmüştür. Bununla birlikte, serum proBNP düzeyleri gruplar arası (p>0,05) ve her grup ayrı ayrı incelendiğinde başlangıç ve 6. ay ortalamaları arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (sırasıylap=0,638, p=0,180 ve p=0,999). Serum ADMA düzeyleri ise gruplar arası farklılık göstermezken (p>0,05), her 3 grupta da 6. ay ortalamalarında başlangıca göre anlamlı yükseklik saptanmıştır (sırasıyla p=0,0001, p=0,016 ve p=0,012). Grupların LV kitle indeksi ortalamaları incelendiğinde, gruplar arası (p>0,05) ve grupların ayrı ayrı başlangıç ve 6. ay ortalamaları arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (sırasıyla p=0,468, p=0,218 ve p=0,188). Sonuç:Bu çalışmada antidiyabetik tedavinin tüm hasta gruplarında anlamlı HbA1c düşüşü sağlamasına rağmen, kardiyak göstergelerden olan LV kitle indeksi ve serum proBNP düzeyinde anlamlı farklılığa yol açmadığı, endotel disfonksiyonu markerlarından serum ADMA düzeyini ise ters yönde etkilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:Diabetes is a global health problem that is rapidly becoming more frequent around the world.Cardiovascular diseases are the most common cause of mortality in diabetic patients and it has been shown that the risk of developing cardiovascular disease (CVD) is significantly increased in diabetic patients. In this study, we aimed to investigate the changes in serum ADMA and proBNP levels and LV mass index in newly diagnosed type 2 DM patients in order to investigate the cardiovascular effects of antidiabetic treatment. Materials and Methods:A total of 76 newly diagnosed type 2 DM patients were enrolled to the study who applied to the Internal Medicine Policlinic of the University of Health Sciences, Bağcılar Training and Research Hospital. Patients were divided into 3 groups according to their serum glucoselevels; well regulated (HbA1c 10). Hemogram, biochemical parameters, serum ADMA, and proBNP levels and LV mass index values in the 6th month were compared to the values at the beginning of the treatment. Results:In our study, HbA1c was significantly decreased in all three patient groups. However, when the serum proBNP levels were analyzed amongthe groups (p> 0.05) and each group was analyzedseparately, there was no significant differences between the baseline and 6th month mean proBNP levels (p = 0,638, p = 0,180 and p = 0,999, respectively).Serum ADMA levels were not significantly different among the groups (p> 0,05), whereas in all three groups, significant elevations were found in the 6th monthaccording to baseline(p = 0,0001, p = 0,016 and p = 0,012, respectively). When LV mass index averages of the groups were examined, no significant differences were observed among the groups (p> 0,05) and between the beginning and 6th month averages of the groups (p = 0,468, p = 0,218 and p = 0,188, respectively). Conclusion:In this study, although the antidiabetic treatment provided significant decrease in HbA1c in all patient groups, it was shown that it didn't lead to significant difference in cardiac markers, such asLV mass index and serum proBNP levels,nevertheless, serum ADMA levels, which is endothelial dysfunction marker, wereinfluenced the opposite direction.