Diyabetes mellitus hastalarında serum MOTS-C düzeyinin kardiyovasküler komplikasyonların oluşumunda rolü var mıdır?
The role of serum MOTS-C level in the formation of cardiovascular complications in patients with diabetes mellitusare there?
  1. Tez No: 820544
  2. Yazar: ONUR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİBE SALER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Diabetes Mellitus (DM), rölatif ya da mutlak insülin azlığı veya insülin direnci nedeniyle ortaya çıkan, multisistemik tutulumla seyreden hiperglisemi ile seyreden kronik metabolizma bozukluğudur. Kronik dönemde makrovasküler ve mikrovasküler komplikasyonlara neden olarak morbidite ve daha erken dönemde mortalite riskini arttıran hastalık olup özellikle komplikasyonları sebebiyle bakım maliyeti yüksektir. Bu nedenle hastaların yönetiminde komplikasyonların erken tanınması ve olası zararların önlenmesi; hastaların yaşam kalitesinin bozulmasının önlenmesi, mortalitenin azaltılması ve sağlık maliyetinin azaltılması açısından önemlidir. DM ilişkili kardiyovasküler komplikasyonlar değerlendirildiğinde diyabetli hastalarda morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biri olduğu görülür. Dolayısıyla DM tanılı hastalarda koroner arter hastalığının erken tanınması, komplikasyonlara yönelik erken müdahalelere olanak sağlayarak bu hastaların prognozuna önemli bir katkı sağlayabilir. Bu nedenle, diyabet ilişkili özellikle kardiyovasküler olan komplikasyonların erken tanınmasını sağlayabilecek olası belirteçler ile ilgili birçok araştırma ve klinik çalışma yapılmaktadır. Bu olası belirteçlerden biri de metabolik hastalıkların patofizyolojisinde rol aldığı keşfedilen mitochondrial ORF of the twelve S c (MOTS-c)'dir. Bu çalışmanın amacı MOTS-c'nin DM hastalarında koroner arter hastalığının gelişiminde rolünün varlığını saptamak gelecekteki olası erken tanı, tedavi ve yaklaşımlara ışık olabilecek veriler oluşturulmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda toplam 171 kişi incelendi (Yeni tanı DM olan ve daha önceden KAH tanısı olmayan 39 hasta, yeni tanı DM olan ve koroner anjiografi ile KAH tanısı kanıtlanmış 51 hasta, normal glukoz toleransı ve koroner anjiografi ile KAH tanısı kanıtlanmış 53 hasta ve sağlıklı olan 28 kişi olmak üzere 4 grup olarak hastalar gruplandırıldı). Gruplar kendi arasında demografik ve biyokimyasal parametreler açısından karşılaştırıldı. Serum MOTS-c seviyeleri ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemi kullanılarak ölçülerek hasta grupları arasında ve biyokimyasal parametreler arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Serum MOTS-c seviyeleri gruplar arasında anlamlı düzeyde farklılık saptandı. [MOTS-c değerinin gruplar için medyan değerleri; sağlıklı grubu için 52,06±21,0, DM grubu için 52,99±21,36, KAH olan grup için 41,62±20,0, DM+KAH grubu için ise 50,78±20,9, toplamda 48,74±21,1 olarak saptanmıştır.] (gruplar arasındaki karşılaştırmada p=0,028). Daha sonrasında yapılan ikili grup karşılaştırmalarında KAH grubu ile sağlıklı, DM ve DM+KAH grupları karşılaştırıldığında KAH grubunun serum MOTS-c düzeyi; sağlıklı (p=0,025), DM(p=0,010) ve DM+KAH(p=0,026)'e göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptanmıştır. Lojistik regresyon analizinde serum MOTS-c düzeyinin KAH olan hastaları bağımsız olarak öngördüğü görüldü. Yalnız KAH varlığı riskini, MOTS-C düzeyindeki 0,02 birimlik azalma 0,97 birim artırmaktadır. Yapılan analizde serum MOTS-C eşik değeri 9,276 alındığında (LR+:6,67), serum MOTS-C düzeyindeki azalmanın %5,7 sensivite ve %99,2 spesifite ile yalnız KAH varlığını öngördüğü bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamız DM hastalarında KAH gelişiminde MOTS-c düzeyinin rolünü inceleyen ilk çalışmadır. Diğer benzer çalışmalarda saptanan KAH'daki serum MOTS-c düzeyi düşüklüğü aynı şekilde bizim çalışmamızda da benzer şekilde saptanmıştır. Ancak literatürdekilerin aksine DM grubunda serum MOTS-c düzeylerinde anlamlı değişiklik saptanmadı bunun sebebi olarak da hasta grubumuzun yeni tanı DM olmasından ve antidiyabetik ilaç kullanımı olmamasından kaynaklandığını düşünmekteyiz.DM hastalarında serum MOTS-c düzeyinin molekülün kimyasal yapı ve işlevi nedeniyle DM süresinin ilerlemesiyle homeostaz düzenleyici etki ve tanının ilk dönemlerindeki kompansatuar yükselme süreci sonrası MOTS-c düzeyinin düşebileceğini ve düşüklüğünün özellikle endotel disfonksiyonuna sebep olarak DM hastalarında KAH gelişimi patogenezinde rol oynadığını düşünmekteyiz. Diyabetik hastalarda serum MOTS-c düzeyleri ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkinin daha iyi aydınlatılabilmesi için daha geniş hasta grupları ile ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Diabetes Mellitus (DM) is a chronic metabolic disorder that occurs due to relative or absolute insulin deficiency or insulin resistance and progresses with hyperglycemia with multisystem involvement. It is a disease that increases the risk of morbidity and mortality in the early period by causing macrovascular and microvascular complications in the chronic period, and the cost of care is high, especially due to its complications. Therefore, early recognition of complications and prevention of possible harm in the management of patients; It is important in terms of preventing deterioration of patients' quality of life, reducing mortality and reducing health costs. When cardiovascular complications related to DM are evaluated, it is seen that it is one of the most important causes of morbidity and mortality in patients with diabetes. Therefore, early recognition of coronary artery disease in patients with DM may provide an important contribution to the prognosis of these patients by enabling early interventions for complications. For this reason, many research and clinical studies are carried out on possible markers that can provide early recognition of diabetes-related complications, especially cardiovascular. One of these possible markers is the mitochondrial ORF of the twelve S c (MOTS-c), which has been discovered to play a role in the pathophysiology of metabolic diseases.The aim of this study is to determine the role of MOTS-c in the development of coronary artery disease in DM patients and to generate data that may shed light on possible early diagnosis, treatment and approaches in the future. Material and Methods: A total of 171 people were examined in our study (39 patients with newly diagnosed DM and no previous diagnosis of CAD, 51 patients with newly diagnosed DM and proven CAD by coronary angiography, 53 patients with normal glucose tolerance and CAD with coronary angiography, and 28 healthy individuals. The patients were grouped into 4 groups). The groups were compared among themselves in terms of demographic and biochemical parameters. Serum MOTS-c levels were measured using ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) method and compared between patient groups and between biochemical parameters. Results: Serum MOTS-c levels were significantly different between the groups.[Median values of MOTS-c for groups; 52.06±21.0 for the healthy group, 52.99±21.36 for the DM group, 41.62±20.0 for the CAD group, 50.78±20.9 for the DM+CAD group, a total of 48 .74±21.1]. (p=0.028 in comparison between groups). When the CAD group and healthy, DM and DM+CAD groups were compared in the later paired group comparisons, the serum MOTS-c level of the CAD group was; It was found to be statistically significantly lower than healthy (p=0.025), DM (p=0.010) and DM+CAD (p=0.026). In logistic regression analysis, it was seen that serum MOTS-c level independently predicted patients with CAD. Only a decrease of 0.02 units in the MOTS-C level increases the risk of the presence of CAD by 0.97 units. In the analysis, when the serum MOTS-C threshold value was taken as 9.276 (LR+:6.67), it was found that the decrease in the serum MOTS-C level predicted the presence of CAD alone with a sensitivity of 5.7% and a specificity of 99.2%. Conclusions: Our study is the first to examine the role of MOTS-c level in the development of CAD in DM patients.The low serum MOTS-c level in CAD detected in other similar studies was similarly detected in our study. However, contrary to the literature, no significant changes were found in serum MOTS-c levels in the DM group. We think that this is due to the fact that our patient group was newly diagnosed with DM and did not use antidiabetic drugs. It can be concluded that serum MOTS-c level in DM patients may decrease after the homeostasis regulatory effect and compensatory rise in the early stages of diagnosis with the progression of the DM period due to the chemical structure and function of the molecule. We think that low blood sugar levels play a role in the pathogenesis of CAD in DM patients, especially by causing endothelial dysfunction. Further studies with larger patient groups are needed to better elucidate the relationship between serum MOTS-c levels and coronary artery disease in diabetic patients.