Rehberli sorgulama öğretim modeline göre fen öğretiminin ortaokul öğrencileri üzerindeki etkisinin incelenmesi: Kuvvet ve enerji ünitesi örneği
Analysing the impact of guided inquiry teaching model based science teaching on secondary school students: A case study of force and energy unit
  1. Tez No: 501084
  2. Yazar: MÜGE SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, rehberli sorgulama öğretim modeline göre fen öğretiminin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, kavramsal anlamalarına, bilimsel süreç becerilerine ve Fen-Teknoloji-Mühendislik-Matematik (FeTeMM)'e yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının güz döneminde Van ilinin Başkale ilçe merkezindeki bir ortaokulda 45'i deney (23 kız, 22 erkek) ve 40'ı kontrol grubunda (17 kız, 23 erkek) olmak üzere toplam 85 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak; Kuvvet ve Enerji Ünitesi Başarı Testi (KEBAT), Kuvvet ve Enerji Ünitesi Kavramsal Anlama Testi (KEKAT), Bilimsel Süreç Beceriler Ölçeği (BSBÖ) ve Fen-Teknoloji-Mühendislik-Matematik (FeTeMM) Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada hem nicel hem de nitel veriler yer almaktadır. Çalışmada elde edilen nicel veriler; bağımlı t-testi, bağımsız t-testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik ve betimsel analize tabi tutularak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, rehberli sorgulama öğretim modeline göre fen öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarının ve kavramsal anlamalarının artmasında etkili olduğu saptanmıştır. Bunun yanında rehberli sorgulama öğretim modelinin öğrencilerin bilimsel süreç becerileri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Rehberli sorgulama öğretim modelinin özellikle FeTeMM tutum ölçeğinde yer alan fen ve 21. yüzyıl becerileri üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara bağlı olarak, rehberli sorgulama öğretim modelinin özellikle FeTeMM üzerinde etkisinin daha net görülebilmesi için Fen Bilimleri dersinin farklı ünitelerinde ve farklı derslerde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of guided inquiry teaching model based science teaching on 7th grade students' academic achievement, conceptual understanding, scientific process skills and attitudes towards STEM (Science-Technology-Engineering-Maths). Semi-experimental method was used in the study. The participants were 85 students studying at a secondary school in Başkala province of Van during 2017-2018 academic year. Forty-five participants were in the experimental group (23 female and 22 male students) and 40 were in control group (17 female, 23 male students). The data collecting tools are Achievement test of Force and Energy Unit; Conceptual understanding of Force and Energy Unit, Scientific Process Skills Test and STEM Attitude test. Both quantitative and qualitative data were included in the study. Quantitative data were analysed using dependent t-test, independent t-test, Wilcoxon signed-rank test and Mann Whitney U-test whereas content and descriptive analysis were used for qualitative data. The findings show the guided inquiry teaching model increased the academic achievement and conceptual understanding of 7th grade students in science. In addition, the guided inquiry teaching model enhanced students' scientific process skills and it was particularly effective on science and 21st century skills in STEM attitude scale. Lastly, it is recommended that the guided inquiry teaching model be used in different courses and in different units of the science course in order to have a clear idea of its impact on STEM.