Türkiye Basketbol Ligini takip eden taraftarların marka sadakatinin ölçülmesi
Measuring the brand loyalty of the fans who are following the Turkish Basketball League
  1. Tez No: 501103
  2. Yazar: KEMAL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Markaların spor ekonomisini daha fazla kullanmaya başlamaları, sporda marka ile ilgili kavramları önemli hale getirmiştir. Türkiye Basketbol Ligini takip eden taraftarların marka sadakatinin ölçülmesi, bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için literatür taraması ve anket araştırması yöntemlerinden bir arada faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre taraftarların marka sadakatlerinin takımın başarısı, lisanslı ürün tercih etme sıklığı, spor ürünlerine yapılan harcama miktarı ile demografik özelliklerden yaş ve eğitim durumunun etkisine göre değiştiğini gösteren sonuçlar elde edilmiştir. Sponsorluk anlaşmalarının da taraftarların marka sadakati üzerinde etkili olduğu çalışmanın sonuçlarından birisidir. Araştırmaya katılan bireylerin verdiği yanıtların samimi yanıtlar olduğunun kabul edilmesi, ulaşılan sonuçların sınırlılıklarını meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The İncrease of the usage of the sports economy by brands has effected as the increase in the importance of the brand and sports' concepts. The basic goal of this study is to determine the brand loyalty of Turkish Basketball League Fans. For reaching this goal the literature review and applying questionnaire methodologies have both been used. The results showed that the loyalty level of the fans change by their demographic specifications such as age and education, the prices, the success of the team and choosing the licensed product. The sponsorship works and the agreements also effect on the brand loyalty of the supporters. The answers of the questionnaire attendees have been accepted as true and sincere and these are the limitedness of this study.