İşletmelerin girişim odaklılığının performansları üzerindeki etkisi ve bir uygulama
The effect of the corporate entrepreneurship on the company performance: A study in the service sector
- Tez No: 501102
- Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmadaki amaç, işletmelerin girişimcilik faaliyetlerinin performansları üzerindeki etkilerini saptamaktır. Bu amaçla, hizmet sektöründe faaliyetlerini yürüten şirketlere 300 araştırma formu yönlendirilmiştir. Araştırma için, eksiksiz ve uygun olduğu düşünülen 280 formun araştırma analizleri yapılarak, elde edilen sonuçlar derlenmiştir. Birinci bölümde, girişimcilik kavramı, girişimciliğin gelişimi, girişimciliğin önemi, girişimciliğin özellikleri, girişimciliğin türleri, girişimciliğin alt boyutları ve girişimciliğe çözüm önerileri konuları yer almaktadır. Daha sonra girişimciliği etkileyen çevresel ve örgütsel faktörleri konuları anlatılmıştır. İkinci bölümde, performans ve performans yönetimi kavramlarından bahsedilmiştir. İşletme performansının alt boyutları açıklanmıştır. Daha sonra girişimcilik ve işletme performansı arasındaki ilişkiler hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırma kısmına ait veriler soru formu ile toplanmıştır. Araştırma verileri temel olarak güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizleri ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda işletmelerin girişim odaklılığının şirket performansları üzerinde pozitif yönlü etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effects of entrepreneurial activities on the performances of enterprises. 300 research forms have been directed to companies operating in the service sector. Of them, the 280 answered forms were analyzed and the obtained results presented. In the first part, entrepreneurship concept, development of entrepreneurship, importance of entrepreneurship, characteristics of entrepreneurship, types of entrepreneurship, sub-dimensions of entrepreneurship and proposals for solving entrepreneurship are presented. Then, environmental and organizational factors that affect entrepreneurship are discussed. In the second part, performance and performance management concepts are mentioned. Sub dimensions of business performance are explained. Then, information is given about the relationship between entrepreneurship and business performance. The data of the research part were collected by question form. Research data were mainly analyzed by reliability analysis, factor analysis, correlation analysis and multiple regression analysis. It has been found that the initiative focus of business have positive effects on the business performances.