Bir üniversite hastanesi psikiyatri polikliniği ergen birimine başvuran kişilerde intihar olasılığının, benlik saygısı, psikolojik dayanıklılık, algılanan sosyal destek ve önceki intihar girişimleriyle ilişkisi
  1. Tez No: 501113
  2. Yazar: ÖMER NART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı bir üniversite hastanesi ergen birimine başvuran kişilerin intihar olasılığı düzeylerini belirlemek ve bununla ilişkili olabilecek değişkenleri araştırmaktır. Çalışma 01.09.2015-31.12.2015 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği Ergen Birimi'ne başvuran, 16-21 yaş arasındaki 149 kişi ile yürütülmüştür. Katılımcılar Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Ergen Formu, İntihar Olasılığı Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Kendini Toparlama Gücü Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler Mann Whitney-U testi, Jonckheere-Terspstra sıralı alternatifler testi, Spearman korelasyon analizi kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS versiyon 16 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to assess the level of suicide probability and investigate the variables that may be related to this among outpatients who applied to a university hospital adolescent unit. The study was carried out with 149 people aged 16-21 between 01.09.2015 and 31.12.2015 in Kocaeli University Faculty of Medicine Psychiatry Department. Participants were assessed using Kocaeli University Faculty of Medicine Psychiatry Department Adolescent Form, Suicide Probability Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support Scale, Resilience Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale. The obtained data were analyzed using Mann Whitney-U test, Jonckheere-Terspstra test for ordered alternatives and Spearman correlation analysis. SPSS 20.0 program was used for statistical data analysis.