Hidrojen borç al-ver methodu ile pirolün C2-C5 alkilasyonu
C2-C5 alkylation of pyrrole with borrowing hydrogen methodoglogy
  1. Tez No: 501120
  2. Yazar: ESMA KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY TALAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Piroller, azot içeren heterosiklik halka sistemlerinin önemli bir üyesi olup pek çok biyolojik aktif doğal ürünün yapısında bulunur. Sübstitüe pirollerin bölge seçici olarak yeni sentez yöntemleri büyük bir ilgiye sahiptir. NH grubu korunmamış pirollerin bölge seçici alkilasyonu sınırlıdır. Metal pirollerle geleneksel nükleofilik alkilasyonu izomerik ürünlerle sonuçlanır. Pirollerin geleneksel alkilasyon reaktifleri alkil halojenürler toksik ve mutajenik olabilir. Borç al ver (BAV) hidrojen metodu hidrojenin ototransferini gerçekleştiren önemli bir katalitik konsept olup, yeşil kimyaya bir örnek olarak düşünülebilir. Borç al ver metodu katalizör tarafından borç alınan hidrojen ile alkollerin veya aminlerin ara ürün üzerinden aldehit veya imine oksidasyonu esasına dayanır. Aldehit ve imin ara ürünü nükleofil ile reaksiyonunu takiben katalizör tarafından indirgenir. Bu çalışmada sentetik ve biyolojik açıdan önemli olan hetero-aromatik pirolün, C2 mono ve C2-C5 dialkilasyonu geçiş metalleri ile borç al ver metodu yoluyla alkilasyonu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pyrroles belong to the important class of nitrogen containing heterocycles ring system, that is found abudantly in biologically active natural products. Selective access to substituted pyrrole derivatives are of great interest for new synthesis methods. However, alkylation of free NH group in the unprotected pyrroles is limited. Conventional nucleophilic alkylation with metal pyrroles results in isomeric products. Alkyl halides are traditional alkylating agents for pyrroles that can be toxic and mutagenic. Borrowing Hydrogen Methodology is an important catalytic concept for carrying out hydrogen autotransfer, which can be considered as example of green chemistry. The method is stem from intermediate oxidation of alcohols or amines to the corresponding aldehyde or imine by the catalyst which borrows hydrogen from these agents. The intermediate aldehyde or imine then reacts with nucleophile which is followed by reduction by the catalyst. In this study, alkylation of the synthetic and biologically important C2 mono and C2-C5 dialkylation of hetero-aromatic pyrrole, with transition metals were investigated by the borrowing method.