Aspergillus terreus ksilanolitik sisteminin batık ve katı kültürde hücre dışı proteinlerinin karşılaştırılmalı proteomik analizi
Comparative proteomics analysis of extracellular proteins of Aspergillus terreus xylanolytic system in submerged and solid-state
  1. Tez No: 501123
  2. Yazar: İBRAHİM SAVRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ksilanaz ve ksilanolitik enzim sisteminde yer alan diğer enzimler özellikle lignoselülozik biyokütlenin hidroliz edilerek alternatif karbon kaynağı olarak kulllanılabilmesine olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla bu enzim sistemi, sürdürülebilir enerji kaynaklarını kullanarak biyoyakıt ve değerli kimyasalların üretimini hedefleyen biyorafineri sistemlerinin en önemli bileşenlerinden birini oluşturmaktadır. Optimize edilen kültür ortamlarının proteom analizleri nanoHPLC-ESI-MS/MS tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Proteom analizleri sonucunda elde edilen veriler, katı kültür ortamında üretilen toplam protein miktarının batık kültürde üretilen miktarın iki katına karşılık geldiğini göstermiştir. Katı kültürde lignoselülozik materyallerin parçalanmasında görev alan yardımcı enzimlerin çeşitliliği batık kültüre kıyasla daha fazladır. Bunun yanında batık kültürde enzimlerin bireysel miktarları daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The xylanase and other enzymes involved in the xylanolytic enzyme systems allow the lignocellulosic biomass to be hydrolyzed and used as an alternative carbon source. Therefore, this enzyme system constitutes one of the most important components of the biorefinery systems targeting the production of biofuels and valuable chemicals using sustainable energy sources. Proteom analysis of optimized culture media was performed by nanoHPLC-ESI-MS/MS technique. The data obtained from proteom analysis showed that amount of the total protein produced in solid state culture correspond to 2-fold of the total protein produced in submerged culture. Diversity of accessorize enzymes in solid state culture responsible for degradation of lignocellulosic materials was found to be higher than the accessorise enzymes in submerged culture. Besides, the individual amount of enzymes was higher in submerged culture.