Bazı alg özütlerinin hayatta kalış ve MTT metodu ile antikanser etkilerinin araştırılması
Investigation of survival and anticancer effects of some algae extracts by MTT method
  1. Tez No: 501124
  2. Yazar: ELİF VACCARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKIR ARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Doğu Akdeniz kıyısında yer alan İskenderun Körfezi'nin Kale ve Konacık Bölgesinden iki farklı kahverengi alg (Sargassum sp. ve Cystoseira sp.) toplandı ve özütleri elde edildi. Bu özütlerin Drosophila melanogaster'in hayatta kalışı üzerine etkileri ve insan kolon kanseri hücre hattı (DLD-1) üzerine antikanser etkileri çalışıldı. Hücre kültürü çalışmalarında alg özütlerinin 3 farklı dozu (25 µg/ml, 12.5 µg/ml, 6.25 µg/ml) ayrı ayrı ve doksorubisin (10 µM) ile birlikte, DLD-1 hücre hattına uygulandı, antikarserojenik etkileri 3-(4,5-dimetil tiyazol-2-yl)-2,5-difenil tetrazolium bromid (MTT) testi ile incelendi. Pozitif kontrol olarak genotoksik ve karsinojenik etkileri bilinen ve birçok kanser hastalığının tedavisinde kullanılan kemoterapik ilaçlardan biri olan doksorubisin kullanıldı. Ayrıca, incelenen bitki özütlerinin 10 mg/ml olan dozu flare (flr3) ve çoklu kanat kılı (mwh) mutant işaret genlerini taşıyan 72 ± 4 saatlik transheterozigot Drosophila melanogaster larvalarına uygulandı. Kontrol grubunda hayatta kalış oranı % 83 olarak bulundu. Her iki alg, kullanılan dozda (Sargassum sp. %88 ve Cystoseira sp. %94) Drosopila melanogaster'in hayatta kalışını pozitif etkiledi. MTT testi sonuçlarına göre, her iki alg özütünün uygulanan dozlarda absorbans değerlerini artırdığı bulundu. Elde edilen farklı konsantrasyonlardaki absorbans değerlerindeki artış aritmetik ortalamaları standart hataları ile birlikte MS Excel programında hesaplandı. Bu çalışmada grafik ve tablo halinde sunulan bulgular bu iki algin (Sargassum sp., Cystoseira sp.) gelecek için potansiyel terapötik kaynak olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different brown algae (Sargassum sp. and Cystoseira sp.) were collected from the Kale and Konacık Regions of the Iskenderun Gulf, located on the eastern Mediterranean coast and their extracts were obtained. The effects of these extracts on the survival of Drosophila melanogaster and anticancer effects on the human colon cancer cell line (DLD-1) were studied. In the cell culture studies, 3 different doses of algae extracts (25 μg / ml, 12.5 μg / ml, 6.25 μg / ml) were applied to the DLD-1 cell line separately and with doxorubicin (10 μM), dimethyl thiazol-2-yl) -2,5-diphenyl tetrazolium bromide (MTT) test. Doxorubicin, is one of the chemotherapeutic drugs used for treatment of many types of cancer and genotoxic and carcinogenic effects are known, was used as positive control. In addition, the plant extracts were applied to 72 ± 4 h trans-heterozygous Drosophila melanogaster larvae carrying flare (flr3) and multiple wing hair (mwh) mutant marker genes. The survival rate in the control group was 83%. Both Brown algae (Sargassum sp. 88% and Cystoseira sp. 94%) also positively affected the survival of Drosopila melanogaster. MTT test results showed that both algal extracts increased absorbance values at the doses applied. The arithmetic averages of the absorbance values obtained at different concentrations were calculated in MS Excel program with standard errors. In this study, findings presented in graphical and tabular form indicate that these two algae (Sargassum sp., Cystoseira sp.) may be potential therapeutic sources for the future.