Tiyazol grubu içeren bazı bileşiklerin moleküler ve spektroskopik özelliklerinin deneysel ve teorik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of molecular and spectroscopic properties of some compounds containing thiazole group by using experimental and theoretical methods
  1. Tez No: 501122
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında tiyazol grubu içeren iki farklı molekül sentezlenmiş ve bu bileşiklerin spektroskopik özellikleri IR, UV-Vis ve NMR teknikleri ile incelenmiştir. IR çalışmaları Perkin-Elmer Spectrum 100 FT-IR spektrometresi ile UV-Vis çalışmaları Optizen 3220 UV-Vis spektrofotometresi ile ve NMR çalışmaları ise Bruker 400 MHz AC Aspect 3000 spektrometresi ile yapılmıştır. Deneysel sonuçları desteklemek ve karşılaştırmak amacıyla Gaussian 03W ve GaussView 4.1.2 programları, Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT) metotları ile moleküler geometriler, IR, UV-Vis ve NMR spektrumları teorik olarak hesaplanmıştır. Bunlara ek olarak, moleküler elektrostatik potansiyel yüzeyi, sınır moleküler orbitalleri (HOMO ve LUMO) gibi elektronik özellikler ve Mulliken yük dağılımları elde edilmiştir. Teorik hesaplamalarda 6-31+G(d,p) ve LANL2DZ baz setleri kullanılmıştır. Teorik ve deneysel olarak elde edilen veriler karşılaştırıldığında küçük farklılıklar olmasına rağmen genel olarak uyum içinde oldukları görülmüştür. Hem deneysel hem de teorik olarak elde edilen tüm sonuçlar çalışılan moleküllere ait detaylı yapı analizi ve birçok moleküler özelliklerin tanımlanmasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, two different molecules containing thiazole group have been synthesized and their spectroscopic properties have been investigated by IR, UV-Vis. and NMR techniques. For the recording of IR spectra, Perkin-Elmer Spectrum 100 FT-IR spectrometer was used, UV-Vis spectra were obtained using UV-Vis Optizen 3220 UV-Vis spectrophotometer and NMR spectra were recorded out using a Bruker 400 MHz AC Aspect 3000 spectrometer. In order to support and compare the experimental results, the molecular geometries, IR and NMR spectra of the molecules were theoretically determined by the Density Functional Theory (DFT) method using Gaussian 03W and GaussView 4.1.2 softwares. In addition, electronic properties such as molecular electrostatic potential surface, frontier molecular orbitals (HOMO and LUMO) and Mulliken population analyses were obtained. The theoretical calculations were performed with 6-31+G(d,p) ve LANL2DZ basis sets. When the theoretical results compared with experimental results, it was seen that they were generally in good agreement even though there were minor differences. All the results obtained both experimentatly and theoretically have helped to describe structural analysis and molecular charasteristics of the studied molecules.