Ratlarda hamilelik döneminde verilen nikotinin, neonatal dönemde molar dişler üzerindeki etkileri
- Tez No: 50113
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADRİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 22
Özet
IV ÖZET Nikotin, toksik etkili doğal bir alkaloiddir. Bu çalışma, ratlara hamilelik döneminde verilen nikotinin, neonatal dönemde molar dişler üzerinde yapmış olduğu teratojenik etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Bunun için gebeliğin 6-21. günleri arası deney grubundaki ratlara, her gün % 0,1'lik 1,67 mg/kg vücut ağırlığı dozunda nikotin, intraperitoneal yolla enjekte edildi. Kontrol grubundaki ratlara da aynı dozda intraperitoneal olarak serum fizyolojik verildi. Doğumu izleyen 4. günde, kontrol ve deney grubuna ait yavru ratların vücut ağırlıkları tartılıp, elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Deney grubundaki ratların vücut ağırlıklarının, kontrol grubuna göre daha düşük ağırlıklı olduğu belirlendi. Yavru ratların premaxi I laları alınıp, %10'luk nötral formalinde fikse edildi. Rutin histolojik yöntemlerle hazırlanan kesitler, Hematoksilen- eosin ve Hematoksilen- Van Gieson boyaları ile boyandı. Işık mikroskobu ile yapılan incelemede, kontrol grubu örneklerinde, molar dişlerin normal bir gelişme gösterdiği görüldü. Deney grubu örneklerinin molar diş kesitlerinde, dentin tabakasında incelme ve demineralizasyon alanları gözlendi. Ameloblast ve odontoblast hücrelerinde, hiperplazi ile birlikte, nukleus lokalizasyonunda farklılıklar görüldü. Dental pulpada, fibroblast aktivitesinde artış, damarlarda genişleme ve pulpada hemoraji izlendi. Sonuç olarak, nikotinin enamalin (mine tabakasının) gelişiminde ve odontogeneziste gerilemeye neden olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nicotine is a highly toxic, natural alkaloid. This study designed for to investigate the teratogenic effects of nicotine injected into the pregnant Wistar albino rats, on the maxillar molar development in neonatal period. The Wistar albino rats receiwed daily intraperitoneal injections of nicotine sulfate of 0.1 % solution at a doze of 1.67 mg/kg of body weight, on days 6-21 of gestation. The control animals were injected with on equivalent volume of steril saline intraperitoneal ly. Four days after delivery, the body weight of the pups in control and experimental groups were measured and statistically analized. The body weight of the pups in experimental group were less than that of control group. The premaxillas of the pups were excised and fixed in 10 % neutral formaline solution. The section were prepared as usual and stained with Hematoxylin-Eosin, and Hematoxylin-Van Gieson. The light-microscopic examination of the samples showed that; normally developing molar morphology in control group, but the thin layer of dentin matrix, demineralization areas. Additionally, hyperplasia and changes of nuclear localisation were seen in ameloblast and odontoblast cells. Increasing of fibroblasts activity, vascular dilatation and intrapuiper hemoragie were observed. As a conclusion, nicotine lead to retardation of the development of enemalin and odontogenesis.