Duyarlılık ağırlıklı görüntüleme (SWI) ile beyin metastazlarında hemoraji ve paramanyetik madde birikiminin değerlendirilmesi
Assessment of hemorrhage and paramagnetical substance accumulation in brain metastases by susceptibility weighted imaging (SWI)
- Tez No: 501143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞALK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Beyin metastazlarının değerlendirilmesinde Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) temel yöntemdir. Son yıllarda duyarlılık ağırlıklı görüntüleme (SWI) adında yeni bir MRG sekansı geliştirilmiştir. SWI sekansında hemoraji ve diğer paramanyetik maddeler duyarlılığa neden olduğu için intratümöral susceptibility signals (ITSS) odakları olarak isimlendirilirler. Çalışmamızda SWI sekansındaki ITSS'leri ölçerek metastazların ayırıcı tanısını yapmayı hedefledik. Çalışmamızda, Ekim 2012 - Ekim 2017 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda beyin MRG'si çekilmiş; akciğer kanseri (AK), gastrointestinal sistem adenokanseri (GİS), malign melanom (MM) ve meme kanseri (MK) tanılı 77 hastadan 126 metastatik lezyon incelendi. SWI sekansında, intratümöral ITSS'li piksel sayısı tüm lezyonun piksel sayısına oranlanıp metastazların ITSS yüzdeleri saptandı. Metastazlardaki ITSS yüzdeleri, AK'de %22.52, GİS'te %47.61, MK'de %11.85 ve MM'de %60.75 olarak bulundu. ITSS yüzdesinin tanısal değeri ikili olarak karşılaştırıldığında AK-GİS arasında eğri altında kalan alan 0.734, sensitivite 0.61 ve spesifite 0.79 bulundu. Değerler sırasıyla AK-MM arası 0.808, 0.75, 0.76, AK-MK arası 0.589, 0.83, 0.40, GİS-MM arası 0.634, 0.50, 0.92, GİS-MK arası 0.818, 0.83, 0.69 ve MM-MK arası 0.884, 0.95, 0.75 olarak bulundu. SWI sekansında ölçülen ITSS yüzde değerinin ayırıcı tanı açısından etkinliği MM-MK arasında çok iyi, MM-AK, GİS-AK ve GİS-MK arasında iyi, AK-MK ve GİS-MM arasında ise yetersiz olarak değerlendirilmiştir. ITSS yüzdesi; MM-MK; MM-AK; GİS-AK ve GİS-MK arasında ayırıcı tanı yapmak için yüksek sensitivite ve spesifite değerleri göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Magnetic Resonance Imaging (MRI) is the basic method for assessing brain metastases. In recent years, a new MRI sequence called susceptibility-weighted imaging (SWI) has been developed. Because of the susceptibility of hemorrhage and other paramagnetic substances in the SWI sequence, they are called intratumoral susceptibility signals (ITSS) foci. In our study, we aimed to make a differential diagnosis of metastases by measuring the ITSS in the SWI sequence. In our study, MR images were acquired from 77 patients between October 2012 and October 2017 with intracerebral metastases (23 patients with breast carcinoma (BC), 4 patients with malignant melanoma (MM), 42 patients with lung cancer (LC) and 8 patients with gastrointestinal adenocancer (GIS)) at 1.5 T MRI in our unit. In the SWI sequence, we calculated the ratio of the number of ITSS pixels to the number of pixels of the entire lesion. ITSS percentages in metastases were found 22.52% in LC, 47.61% in GIS, 11.85% in BC and 60.75% in MM. When the diagnostic value of ITSS percentages were compared in between tumor types, the area under the curve between LC-GIS was 0.734, sensitivity was 0.61 and specificity was 0.79. Values were found respectively 0.808, 0.75, 0.76 between LC-MM; 0.589, 0.83, 0.40 between LC-BC; 0.634, 0.50, 0.92 between GIS- MM; 0.818, 0.83, 0.69 between GIS-BC and 0.884, 0.95, 0.75 between MM-BC. In terms of differential diagnosis of the ITSS percentages measured in the SWI sequence, the diagnostic performance was very good between MM-BC, good between MM-LC, GIS-LC and GIS-BC, and poor between LC-BC and GIS-MM. Percentages of ITSS has high sensitivity and specificity to make a differential diagnosis between GIS-LC, GIS-BC, MM-BC and MM-LC