Uzak mesafe evliliklerinde kadınların yaşadıkları sorunlar
Women's problems in long-distance marriages
  1. Tez No: 501146
  2. Yazar: ELİF ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Uzak mesafe evliliği çiftlerin mesleklerinden ve evliliklerinden ayrılamamaları sonucunda her iki seçeneği de gönüllü olarak devam ettirdikleri bir evlilik biçimi olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızda eşlerinin işi nedeni ile en az 8 aydır ayrı yaşayan Çankırı ilinde ikamet eden kadınların yaşadıkları sorunlar ortaya konulmuştur. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada 17 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler nitel veri analiz programı NVivo 12 ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde kadınların sorunları fiziksel uzaklık, ayrılık süresi, eşin fiziksel yokluğunun anlamı, sosyal sorunlar, ebeveynlikle ilgili sorunlar, ev işleri ve ekonomik sorunlar ve uzak mesafe evliliğinin en zor yanı: çocuk başlıkları altında açıklanmıştır. Kadınların yaşadıkları sorunları sosyal ve ebeveynlikle ilgili sorunlar temaları altında toplanmıştır. Kadınların yaşadıkları sorunlarla baş etme yöntemlerinde çocuk, aile komşu/arkadaş, düşünmemek, ev işleri ile ilgilenmek, spor yapmak, iş yaşamı, kursa katılmak, kendini geliştirmek ve uzak mesafe evliliğinin avantajları hakkında ise eşlerin birbirinin kıymetini bildiği, yeniden birleşme anlarının niteliksel doyurucu bir şekilde yaşandığı, erkekler için arkadaşları ile vakit geçirmek için bir fırsat olduğu, kadınların kendi aileleri ile özlem giderme fırsatları yakaladıkları, kadınların kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendikleri, özgüven sahibi oldukları, çocuklarının kendileri ile arasındaki bağın kuvvetlendiği bir süreç olduğu temalarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Long distance marriage is defined as a form of marriage in which both options voluntarily continue as a result of the inability of family members to leave their profession or marriage. In our study, the problems experienced by women living in the Çankırı province, without their spouses because of their professions for at least 8 months have been put forward. In this study using qualitative research method, interviews were conducted with 17 participants. The obtained data were analyzed with the qualitative data analysis program NVivo 12. As a result of the findings, the problems of women are explained under the titles of physical distance, time of separation, meaning of physical absence of partner, social problems, parenting problems, housework and economic problems and the most difficult side of long distance marriage. The problems women experience are gathered under the theme of social and parenting problems. In the ways women cope with the problems they live in, children, family neighbors / friends have a qualitatively satisfying feeling of reunification moments when they think about the advantages of long distance marriage and the wives' appreciation for not thinking, dealing with housework, doing sports, business life, that women have the opportunity to spend time with their friends, that they have the opportunity to spend time with their friends for men, that they have the opportunity to resolve longing with their own parents, that women have learned to stand on their feet, have confidence, and that their children are stronger ties with themselves.