Sigortanın mesafeli satışına dair Türk, AB ve Birleşik Krallık Hukuklarının kıyaslamalı incelemesi ve mevzuat önerileri
Comparative study of the Turkish, EU and UK Laws on the distance sale of insurance and legislative proposals
  1. Tez No: 501154
  2. Yazar: AHMET KARAYAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, İşletme, Law, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de globalleşme, dijitalleşme ve bunlara bağlı olarak bireylerin hareket kabiliyetinde ortaya çıkan artış, sigorta sektörü alanında da faaliyet şeklini, kapsamını ve coğrafyasını değiştirmektedir. Oysa düzenlemeler, bugün pro-aktif olarak bu gelişmelere dair hukuki yapıyı ön görebilmekten çok, bu gelişmeleri yakalamaya çalışmaktadır. Bu, mevzuatlarda kısa aralıklarla geliştirme ve reform ihtiyacını doğurmaktadır. Gelişmiş AB Hukuku ve Birleşik Krallık Hukuku için de bu gerçek değişmemektedir. Türk Hukukunda da bu gelişmeler esas alınmakta, hatta kimi düzenlemeler iç hukuka daha ağır şartlar ile aktarılmaya çalışılmaktadır. Buna rağmen, uygulama ve mevzuatın geldiği seviye ve yeterliliği, çalışmada esas alınan AB ve Birleşik Krallık Hukuku uygulamalarının gerisindedir. Buna, Türkiye'de taslakların hazırlanışı ile yasalaşması arasındaki süreçlerin uzunluğu; ilgili düzenlemelerin farklı kamu makamlarınca hazırlanması ve yürütülmesi nedeniyle birbirleriyle ilişkilendirilmesi ve bir bütünlüğünün sağlanmasındaki güçlükler; mehaz hukuk sistemleri ile ulusal hukukumuz arasındaki uygulama ve mevzuat sistemi farklılıklarının, yol açtığı söylenebilir. İşbu çalışma ile, bunun aşılabilmesi ve gelecek mevzuat gelişmelerine sağlıklı bir temelin oluşturulabilmesinin ne şekilde mümkün olabileceğini örnekleyebilmek ve bu konuda bir katkı sağlayabilmek üzere mevzuat modeli çalışılmıştır. Bu mevzuat modeli öngörülürken, AB Hukuku ve Birleşik Krallık Hukuku ile Türk Hukuku arasındaki içerik ve sistem farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmış ve bunu müteakiben, Türkiye'nin kendine özgü durumu ve mevzuat haritası çıkarılmış; netice olarak, sigorta ile ilgili tüm düzenlemelerin birbiriyle ilişkilendirilmesini ve bütünlüğünü sağlayacak sigortanın mesafeli satışı ve e-ticareti alanına uygun mevzuat önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, digitalization, and the increased mobility of persons arising in correlation with those two concepts are changing the form, scope, and location of insurance activities. However, regulations lag behind those developments, instead of proactively setting a legal framework. This causes the need to frequently develop and reform regulations. Even advanced Legal Systems such as those of the EU and United Kingdom face this complication. Turkish Law takes the developments in such jurisdiction as basis and even incorporates harsher rules in some areas. Nevertheless, the current level and content of the regulations and practice are still behindhand in comparison to those of the EU and UK. Some of the factors contributing to this situation are; the length of the period between preparation of draft laws and their enactment, difficulties in integrating and relating different regulations because they are prepared and enforced by different authorities, and differences in the approach of Turkey versus reference countries to regulations and their enforcement. With this work, a legislative model has been worked out to illustrate how it is possible to overcome this and to establish a sound and healthy basis for the development of future legislation and to make a contribution to this issue. While this legislation model is predicted, the differences in the content and structure of Turkish Law and Laws of the EU and UK was tried to demonstrate and followed by putting forward the unique characteristics of Turkey and drawing an outline of its legislation; finally, it has sought to develop a recommendation of appropriate legislation in the field of distance selling and e-commerce of the insurance to ensure that all regulations related to insurance are related and integrated.