New media as a space for memory-making in the context of visual representations of socio-political events
Sosyo-politik olayların görsel temsiliyeti bağlamında bir hafıza inşası alanı olarak yeni medya
- Tez No: 501153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BOZDAĞ BUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez sosyo-politik olayların yeni medya araclığıyla temsiliyetini tartışarak yeni medya kullanımının hafıza çalışmaları açısından etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Osmanlı İstanbul'unda Kadın Bani Yapıları Haritası, Mülksüzleştirme Ağları ve Hafıza Merkezi'nin çalışmaları üzerinden vaka analizi yapılmış; proje yürütücüleri ile uzman görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizin ve literatür taramasının sonucu olarak, yeni medyanın hafıza inşasındaki rolü belirli kavramlar çerçevesinde değerlendirilmiş; buna göre, içeriğin korunması ve temsiliyeti ile bilgi üretimi ve erişilebilirlik açısından potansiyelinin altı çizilmiştir. Seçili vakalar üzerinden elde edilen verilerle sınırlı tutulmuş olan bu çalışmanın, projelerin araştırma süreçleri ile sonuçlarının değerlendirilmesi neticesinde yeni medyanın hafıza inşası ile ilişkisi üzerine vurgulanan çıkarımların derinleştirilebileceği yeni araştırmaları destekler nitelikte olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss how narratives of socio-political events are represented through new media and attempts to reveal the effects of this usage in construction of memory. Three cases, namely“Map of Women Patrons' Structures in Ottoman Istanbul”, Networks of Dispossession and projects of Hafıza Merkezi, were analyzed and expert interviews were made with the project coordinators. As a result of the analysis and after theoretical explanations that were applied to account for it, the role of new media in memory-making was underlined for its capacity to preserve and represent information as well as generate knowledge and provide access to it. It can be concluded that this study is a particular case of a broader phenomenon; it is only limited to the cases, however, by revealing the research processes and evaluation of finished products of the cases, it is believed that the inferences may lead to further studies that could deepen the analysis.