Avrupa Birliği Çin ilişkileri:2003-2013 kapsamlı stratejik ortaklık dönemi incelemesi ve kuşak yol girişimi sonrası gelişmeler
Eu-China relations: Review of 2003-2013 comprehensive strategic partnership period and developments after the one belt one road initiative
- Tez No: 501157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
AB-Çin ilişkilerinin kademeli olarak sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesinin ana sebebi, Çin ve AB'nin birbirlerini stratejik rakip olarak değil stratejik ortak olarak kabul etmeleridir. Ancak birbirlerini stratejik ortak olarak kabul etmelerine rağmen, AB-Çin ikili ilişkilerinin gerçek anlamda stratejik olup olmadığını değerlendirmek zordur. AB-Çin ticari ilişkilerindeki ve kültürel etkileşimindeki artışın stratejik öneme sahip olma zorunluluğu yoktur. İlişkileri stratejik boyutta değerlendirebilmek için Çin ve AB arasında küresel boyuttaki konularda ortak yaklaşım ve potansiyel işbirliğini incelemek gerekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada AB-Çin ilişkilerinin seçilmesinin sebebi; farklı anayasal sistemlere sahip olan, eşit olmayan güç kapasitelerine sahip olan ve küresel sistemi algılama konusunda uyuşmazlıklar yaşayan iki yapının kurduğu stratejik ortaklığın gelişimi konusunda etkin bir çerçeve oluşturabilmektir. Bu çalışma; AB-Çin Kapsamlı Stratejik Ortaklık sürecinin ilk on yılındaki gelişmeleri ve Kuşak Yol Girişimi sonrası süreci inceleyerek, ilişkilerin stratejik nosyonunda meydana gelen değişimleri realist perspektife göre açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main reason for the gradual development of EU-China relations is that China and the EU regard each other as strategic partners and not as strategic competitors. However, they regard each other as a strategic partner, it is difficult to assess whether the EU-China bilateral relations are genuinely strategic. The increase in EU-China commercial relations and cultural interaction does not mean the relations to have strategic priorities. In order to assess relations at the strategic level, it is necessary to examine the common approach and potential cooperation between China and the EU at the global level. In this context, the reasons for the selection of EU-China relations in this work are; to create a broad framework for the development of a strategic partnership with two systems that have different constitutional systems, have unequal power capacities, and have disagreements over the perception of the global system. In this study; By examining the developments in the first decade of the EU-China Comprehensive Strategic Partnership process and the process after the One Belt One Road Initiative for explaining the changes in the strategic notion of relations according to the realistic perspective.