Preoperatif serum tiroglobulin seviyesinin papiller tiroid kanserleri ile ilişkisi
Relationship between preoperative serum thyroglobulin levels with papillary thyroid cancer
- Tez No: 501171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS BAŞKONUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ LATİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
PREOPERATİF SERUM TİROGLOBULİN SEVİYESİNİN PAPİLLER TİROİD KANSERLERİ İLE İLİŞKİSİ Dr. Mehmet Ali MELİK Uzmanlık Tezi, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. İlyas BAŞKONUŞ Yardımcı Tez Danışmanı: Dr. Öğr. Üye. Latif YILMAZ Mart 2018, 66 Sayfa AMAÇ: Papiller tiroid kanserleri (PTK) endokrin kanserleri arasında en sık görülen kanserdir. Primer tedavisi cerrahi olup prognozu çok iyidir. Erken tanı için birçok yöntem olmasına karşın, daha basit ve non invaziv yöntemler aranmaktadır. Bu çalışma, kanda ölçülen tiroglobulinin (Tg) papiller tiroid kanseri ile ilişkisinin olup olmadığının ortaya çıkarılması amacını taşımaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif olarak Gaziantep Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda çeşitli endikasyonlarla total tiroidektomi yapılan 159'u kadın 44'ü erkek olmak üzere 203 hastadan preoperatif Tg değeri ölçüldü. Operasyon sonrası benign 61 hasta ile PTK tanılı 142 hastanın patolojik sonuçları Tg değerleri ile karşılaştırıldı. ROC analizi ve Mann Whitney u testi ile analiz edildi. BULGULAR: PTK tanılı hastalarda ortalama preoperatif Tg değeri 105,05 ng/ml, benign hastalarda 76,80 ng/ml olarak bulundu. ROC analizine göre kesme noktası 102 ng/ml olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP BETWEEN PREOPERATIVE SERUM THYROGLOBULIN LEVELS WITH PAPILLARY THYROID CANCER Mehmet Ali MELİK M.D. Residency Thesis, General Surgery Department Supervisor: İlyas BAŞKONUŞ M.D. Assoc. Prof. Assist Supervisor: Latif YILMAZ M.D. Asst. Prof. March 2018, 66 Pages BACKGROUND:The papillary thyroid cancers (PTC) are the most common cancer of endocrine cancers. The primary therapy is the surgery and the prognosis is very good. In spite of there are many methods for the early diagnosis; the simpler and non-invasive methods are being sought. The aim of this study is to find out whether the caloric value of thyroglobulin (Tg) is related to the papillary thyroid cancer. MATERIALS AND METHODS: Prospectively;we measured the preoperative thyroglobulin value of 203 (159 female and 44 male) patients who underwent a total thyroidectomy with various indications in General Surgery Department of Gaziantep University. Postoperatively; 61patients with benign lesions,and 142 papillary thyroid cancers (PTC) patients had pathologic results compared with thyroglobulin(Tg)values. ROC analysis and Mann Whitney U test. RESULTS: In the patients with PTC;the mean preoperative thyroglobulin value was 105.05 ng / ml,and 76.80 ng / ml in the benign patients. According to ROC analysis ;The cut-off point was determined to be 102 ng / ml.