Futbol kalecilerinde dinamik ısınmanın reaksiyon zamanına etkisi
Time effect of dynamic warming reaction on goalkeeper
  1. Tez No: 501174
  2. Yazar: HAKAN NERGİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol kalecilerinde dinamik ısınmanın reaksiyon zaman üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bunun yanı sıra reaksiyon zamanı ile boy uzunluğu ve vücut ağırlığı değişkenleri açısından da incelenmesidir. Bu çalışmanın evrenini Türkiye Futbol Federasyonu'nun amatör liglerinde faal olarak lisansı ile görev yapan kaleciler oluşturmaktadır. Örneklemi ise TFF İstanbul amatör futbol liglerinde A takım düzeyinde olan kaleciler oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplanması amacıyla kalecinin reaksiyon zamanı Nelson cetveliyle belirlenmiştir. Futbol kalecilerinin boy uzunluğu ölçümleri ise bükülebilir 7 mm genişliğinde çelik mezura ve 90 derecelik gönye kullanılarak 0,1 hassasiyetle cm olarak ölçülmüştür. Vücut ağırlığı ise SİNBO SBS 4430 cam tartıda 0,1 kg hassasiyetle ölçülmüştür. Bu çalışmadan elde edilen verilerin istatiksel analizi özel bir analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Veri türlerine göre Paired Simple T testi, T testi, Kolmogorov Smirnova, Shapiro-Wilk, Pearson Correlation testleri kullanılmıştır. Sağ el, sol el, çift el, sağ ayak vücut hareketleri ile reaksiyon zamanı arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır, sol ayak ölçümünde ise anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ile vücut hareketleri (sağ el, sol el, …) reaksiyon zamanları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Goal of this study is discover the time effet of dynamic warming reaction on goalkeeper. And also, make a research about reaction time and height and weight differences. This study cover amateur licensed goalkeepers of Turkish Football Federation. And sampling cover Istanbul amateur football leagues goalkeepers of TFF which is on A team stage. The goalkeeper reaction time for data collection was determined by the Nelson scale. Goalkeepers' height calculated by 7mm pliable steel tape and measured in cm with a precision of 0,1 using a 90 degree miter. The body weight measured on glass SINBO SBS 4430 with 0,1 kg precision. Statistical analyze of the datas in this study was made by using a special analysis program. According to data types; Paired Simple T test, T test, Kolmogorov Smirnov Shapiro Wilk, Pearson Correlation tests are used. There is a low positive and significant relationship between right hand, left hand, double hand, right foot body movements and reaction time, there is no significant difference in left foot measurement. There is no significant relationship between height and body weight (left hand, right hand, etc..) and reaction times of body movements.