Tarihi İpek Yolu Projesinin Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaret hacminin arttırılması üzerindeki rolü ve önemi
The role and importance of the Silk Road Project to increase the trade volume between China and Turkey
  1. Tez No: 501173
  2. Yazar: REYİLAGULİ TUERDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ġpek Yolu Projesi, Doğuda Çin‟den baĢlayıp Batıda Avrupa‟ya kadar olan ülkeler için geniĢ, yüksek bir potansiyele sahip ticari pazar sunmaktadır. Tarihte çeĢitli medeniyetleri bir birine bağlayan Ġpek Yolu, Ġpek Yolu Projesi sayesinde dünya ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine ideal fırsatlar getirmektedir. Ġpek Yolu Projesi‟nin ulaĢım kolaylığı sağlaması, finansal bütünlüğü kurması, iĢbirliğini çoğaltması Türkiye-Çin DıĢ Ticari Hacminin arttırılmasında olumlu bir katkıda bulunacağı beklenmektedir. Aynı zamanda Deniz Yolu Ġpek Yolu ve Ġpek Yolu Ekonomik KuĢağı olmak üzere iki kanalı olan projenin gerçekleĢmesi için bazı engellerin geçilmesi gerekiyor. Türkiye‟nin bu artan iliĢkiler sonucunda önemli kazançlar sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Silk Road Project offers a broad, high-potential commercial market for countries starting from China in the east to Europe in the west. This project is important in increasing Turkey's foreign trade relations of China. Silk Road Project to provide ease of transportation, financial integrity of the building is expected to find a positive contribution in enhancing cooperation in the replication of the Turkey-China Foreign Trade Volume. At the same time, some obstacles have to be crossed in order to realize the project, which is a two-channel project, namely Sea Line Silk Road and Silk Road Economic Belt. Turkey is expected to provide significant gains as a result of this growing relationship.