Bazı bodipy floroforların sentezi ve uygulamaları
The synthesis of some bodipy fluorophores and applications
- Tez No: 501219
- Danışmanlar: PROF. DR. ESENGÜL KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, BODIPY floroforlarının türevi olan molekül 4 sentezlenmiştir. Sentezlenen moleküllerin yapısı 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR kullanılarak değerlendirilmiştir. BODIPY bileşikleri boyar madde özelliklerine sahip olduğu ve bu tür bileşiklerin özellikle görünür bölgede ve yüksek absorbansa sahip türden olanlarının sınırlı sayıda olması yapılan çalışmayı daha önemli bir hale getirmektedir. BODIPY floroforlar apolar yapıda olan bileşiklerdir. Apolar çözücüler çevreye daha zararlı olduğu için bu çalışmada %50 organik çözücü-su ikili karışımı kullanılarak apolar çözücü kullanımı yarıya indirilmiştir. %50 organik çözücü-su ikili karışımında da yüksek verim elde edilmiştir. Elde edilen BODIPY floroforların sistein, homosistein ve glutatyon gibi aminoasitlere karşı duyarlı olup olmadığı araştırılmış ve molekül 4'ün sisteine karşı daha duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Molekül 4 ile çok kısa zamanda ve düşük derişimlerde sistein tayini yapılabilmiştir. Ayrıca sentezlenen yeni floroforlar hem organik hem de sulu çözeltisinde oldukça yüksek ışıma saçabilmektedir. Sonuç olarak, sentezlenen moleküller, floresans spektrofotometresi yöntemlerinden elde edilen veriler ile değerlendirilmiş ve BODIPY floroforunun yeni alanlarda kullanımı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, molecule 4, which is the derivative of BODIPY fluorophores, is synthesized. The structure of the synthesized molecules is evaluated using 1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR. Some of the structures such as BODIPY compounds have dyestuff features and especially when the number of such compounds are particularly limited to the visible region and the species with high absorbance make the study more important. BODIPY fluorophores are in the apolar structure compounds. Since the apolar solvent is more harmful to the environment, the use of apolar solvent was reduced by using a mixture of 50% organic solvent-water in this study. High yields were also obtained in the binary mixture of 50% organic solvent-water. BODIPY fluorophore which is get have been investigated whether ıt is sensitive to amino acids such as glutathione, cysteine and homocysteine, and molecule 4 have been found to be more sensitive to the cysteine. With Molecule 4, it was able to determine cysteine in very short time and at low concentrations. In addition, the synthesized new fluorophores can emit very high radiation in both organic and aqueous solutions. As a result, the synthesized molecules were evaluated with data obtained from fluorescence spectrophotometry methods and the use BODIPY fluorophore in new fields was ensured.