Geology, minerology and petrology of volcanics between Bergama, Dikili and Göbeler
Bergama, Dikili ve Göbeler arasındaki volkaniklerin jeoloji, mineraloji ve petrografisi
- Tez No: 50122
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Ege Graben sisteminde yeralan, Kozak yerleşim merkezinin güney kesiminde gözlenen magmatik kayaların mineralojik ve jeokimyasal özelliklerini incelemeye yönelik bu çalışma Dikili Bergama ve Göbeller arasındaki yörede gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanında tabanda Kınık formasyonu olarak adlandırılan temel kayaçlar. gözlenmiştir. Tersiyer öncesi olarak yaş verilen bu birimde genel olarak konglomera, kumtaşı, silttaşı, çamurtaşı, metasedimanlar, metavolkanikler, permiyen yaşlı kireçtaşlan ve. diyabaz dayklan gözlenmiştir. Bu temel kayaçlan aym yaşta olan Kozak granitoyidi kesmiştir. Kozak granitoyidi, granodiyorit porfiri ve granodiyorit olarak saha çalışmalarında iki kesime ayrılmıştır. Tüm bu alt birimleri Alt Miyosen-Ûst Miyosen yaşlı olarak kabul edilen Yuntdag Volkanitieri uyumsuz olarak üstlemektedir. Yapılan saha ve mikroskop çalışmaları sonunda, tüm volkanik birimler hornblend-piroksen-biotite andezit, piroklastikler, bıotit-horablend andezit, hornlend-biotite andezit, dasit ve riyolit olarak ayırtlanmıştır. Yuntdagı volkanitlerini Pleyistosen yaşlı Dededag bazaltı uyumsuz olarak üstlemekte, tüm bu birimleri de holosen yaşlı alüvyon örtmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is carried out between the three regions around Dikili, Bergama and Göbeller that is orientated to examine the mineralogical and geochemical characters of the igneous rocks in south of Kozak town in Aegean Graben system. On the bottom of the study area the basement rocks which are called Kınık formation is recognized. Pre-Tertiary age Kınık formation characterized by conglomerate, sandstone, siltstone, mudstone, metasediments, metavolcanics, permian age limestone and diabase dikes. The basement rocks cut by the same age Kozak Granitoid. During the field studies the Kozak Granitoids separeted by Granodiorite porphyry and Granodiorite. All these units are unconformably covered by the Yuntdag“ Volcanics. After the microscopic and field studies, the Yuntdagi volcanics classified by Homblende-Pyroxene-Biotite Andesite, Pyroclastics, Hornblende- Biotite Andesite, Biotite- Hornblende Andesite, Dacite and Rhyolite. Yuntdagi Volcanics unconformably overlain by the Pleistocene age Dededag”Basalts, all these units are covered by Holocene age alluvium.