Ktü Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında 2005- 2015 yılları arasında yapılan intraoperatif patoloji konsültasyon sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 501247
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı' nda 01.01.2005- 01.01.2015 tarihleri arasında raporlarına ulaşılabilen tüm FS olgularının sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca 12.11.2013 tarihinden sonraki FS materyallerinin bölümümüzce karşılanma zamanından sonucun bildirilme zamanına kadar geçen süre de incelenmiştir. Bu incelemeleri yapma amaçlarımızdan biri tanı uyumsuzluklarına yol açan nedenleri irdelemek ve buna göre ileriye yönelik çıkarımlar yapmaktır. Diğer bir amacımız ise anabilim dalımızın kalite kontrolüdür. Hangi yıllarda ne kadar FS yapıldığı, sistemlere göre dağılımı, ertelenen tanı oranları, sistemlere göre ve genel olarak saptanan yanlış pozitif, yanlış negatif, minor hata ve doğruluk oranları değerlendirilmiş ve laboratuarımız için tekniğin spesifitesi ve sensitivitesi belirlenmiştir. Ayrıca FS yöntemine hangi amaçlarla başvurulduğu gözden geçirilmiş ve hataların nerden kaynaklandığı araştırılmıştır. Bu süreçte bölümümüzce toplam 1245 olguya FS çalışılmış, ancak 1095 olgunun raporlarına ulaşılıp değerlendirilmiştir. 1034 (%96,8) olguya doğru tanı verilmiş, 26 (%2,3) olgunun tanısı rutin takip sonrasına bırakılmıştır. Yanlış tanı verilen 35 (%3,2) olgunun 19 (%1,8) u yanlış (-), 14 (%1,3) ü minör hata, 2 (%0,1) si ise yanlış (+) olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlarımızın tümü literatürle uyumlu bulunmuştur. FS materyallerinin bölümümüzce karşılanma zamanından sonucunbildirilme zamanına kadar geçen sürenin incelenmesi amacıyla 128 vaka değerlendirilmiştir.Bildirilme süreleri 7- 44 dakika arasında değişmektedir ve ortalama süre 20,85 dakikadır. Sonuç olarak diğer uygulamalarda da olduğu gibi FS uygulaması sınırlılıkları ve endikasyonları dahilinde kullanıldığında güvenilir bir tanı yöntemidir.
Özet (Çeviri)
In our study, the results of all Frozen Section ( FS ) material reports that could be reached between the dates of 01.01.2005-01.01.2015 at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Department of Pathology, were evaluated retrospectively. In addition, the time period between the acceptance time to our department and the reporting time via telecom of the FS materials that have been examined since 11.12.2013. The first aim of this study is to examine and recognize mismatches and making forward inferences accordingly to these findings. Another aim is making a quality control of our department. In our study, the number of FS materials sorted by years and the distribution of FS materials by systems and their delayed diagnosis rates were analyzed. Then false positives, false negatives, minor errors and accuracy rates of the FS materials were evaluated according to systems and overall assessments. Thus, the specificity and the sensitivity of this technique were determined for our lab. Also the purposes of the usage of FS methods were reviewed and reasons of the errors were investigated. In this process FS method has been applied to 1245 cases at our lab , but only 1095 case reports were accessible and evaluated. 1034 (96.8%) patients given the correct diagnosis, 26 (2.3%) patients diagnosis left to the usual histology slice. Misdiagnosis of the 35 (3.2%) patients, 19 (1.8%) false (-), 14 (1.3%)minor errors, 2 (0.1%)false (+) are considered. All our results were consistent with the literature. 128 cases were evaluated with the purpose of examining the time period between the acceptance time to our department and the reporting time (by phone) of the FS materials that have been examined. The time period varies between 7-44 minutes, the average time was 20.85 minutes. Consequently as in other applications, FS is a reliable diagnostic method if is used within the limitations and indications.