Koroner arter hastalarında adm (adrenomedullin) gen dizi değişimlerinin belirlenmesi
Determination of the adm (adrenomedullin) gene sequence variation in patients with coronary artery
- Tez No: 501248
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ SIRRI ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Koroner arter hastalığı damar duvarında ateroskleroz oluşumu ile karakterizedir. Bu çalışmada aterogenezde temel mekanizmalardan biri olan vasküler düz kas hücrelerinin proliferasyonunu baskıladığı bilinen ADM' nin gen dizi değişimlerinin ateroskleroz gelişimi ile olan ilişkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla aterom plak tespit edilen 62 olgu ile 46 kontrol olgusu çalışmaya dahil edilmiştir. ADM gen dizi değişimleri için olguların venöz kan örneklerinden DNA izolasyonu sonrasında Sanger sekanslama yöntemi ile ADM geni dizi değişimleri belirlenmiştir.Yapılan çalışmada ADM geninin promotor (rs3814700T>C) ve 5'UTR bölgesinde (rs545190978 T>G) iki polimorfizm, ekson bölgesinde 2 farklı polimorfizm (rs5005 C>G (ekson 3) ve rs767028428 C>T (ekson4) ) saptanmıştır. ADM gen polimorfizmleri allel frekansları rs3814700 (T>C) T: %93 ve C: %7; rs5005 (C>G) C: %99,2 ve G: 0,08; rs545190978 (T>G) T; %99,2 ve G; %0,08; rs767028428 (C>T) C; 99,2 ve T; 0,08 olarak saptandı.Olgularda polimorfizm bölgelerinin genotip ve allel sıklıkları açısından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı fark olmadığı görülmüştür. ADM serum düzeyini etkilediği bilinen promotor bölge (rs3814700-C) polimorfizmi hasta grubunda daha yüksek oranda saptanmıştır. Adrenomedullinin ateroskleroz patogenezindeki rollerini değerlendirmek için büyük vaka grubunda serum düzeyleri ile birlikte yapılacak çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is characterized by atherosclerosis in the vessel wall. In this study, it was intended to determine the relationship between the development of atherosclerosis and the gene sequence variations of ADM known as suppressing the proliferation of the vascular smooth muscle cells which is one of basic mechanisms in atherogenesis.For this purpose, 62 cases with atheroma plaque and 46 controls without plaque were analysed in the study. After DNA isolation from the blood samples of patients with venous for ADM gene sequence variations, ADM gene sequence variations were determined by Sanger sequencing method.A single polymorphism in the promoter (rs3814700 T>C) and 5'UTR (rs545190978 T>G) region of ADM gene, and two different polymorphisms in the exon region (rs5005 C>G (ekson 3)) ve rs767028428 C>T (ekson4)) were found in the present study. In patients, the allel frequencies of the ADM gene polymorphisms were for rs3814700 (T>C) T: %93 and C: %7; rs5005 (C>G) C: %99,2 and G: 0,08; rs545190978 (T>G) T: %99,2 and G: %0,08; rs767028428 (C>T) C: 99,2 and T: 0,08 respectively. It was seen that there was no significant difference between patients and controls in terms of allele frequencies and genotypes of these polymorphism regions determined in the cases. The promoter (rs3814700-C) region polymorphism known as affecting ADM serum level was higher proportion in patients compared with controls. There is a need for studies conducted with serum levels in the large case group to assess the roles of adrenomedullin in the pathogenesis of atherosclerosis.