Ortaokul din ve değerler alanı seçmeli dersler hakkında velilerin beklentileri ve memnuniyet düzeyleri (Ertuğrulgazi Ortaokulu örneği)
Secondary school religions and values area about the elective courses vuller's expectations and satisfaction levels (Ertugrulgazi Middle School example)
- Tez No: 501277
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN OKUMUŞLAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzün eğitim anlayışı da, ailenin çocuğun eğitimi üzerindeki önemli etkisinden hareketle, aileyi daha aktif bir şekilde işbirliğine itmektedir. Anne- baba çocuğun değişen ve gelişen ihtiyaçlarının farkında olmak, ihtiyaçların karşılanması için ona yol göstermek, onu hayat hazırlamak, bazen çocuk için seçimler yapmak, bazen de onun kendi seçimlerini en doğru şekilde yapması için ona destek ve fırsat vermek ister. Anne-babaların çocuklarını yetiştirirken üzerinde hassaslıkla durdukları en önemli konu ise çocukları için hep en iyi olanı seçme arzu ve istekleridir. Bu okul seçerken, öğretmen seçerken hatta okulda ders seçerken de kendini gösterir. Biz de bu çalışmamızda bu yapının önemli faktörü olan velilerin din ve değerler alanı seçmeli derslerinden beklentileri ve bu beklentilerin karşılanması üzerinedir. Araştırmamız da ki amacımız ise seçmeli din dersleri öğretim programlarını yapılandırma, kalite ve verimliliğini arttırma ve dersin daha fazla öğrenci tarafından seçilmesini sağlamak için birtakım öneriler sunmaktır. Bu çalışmamız da mevcut durum olduğu gibi ortaya konulmaya çalışılmış ve tarama modeli ile yürütülmüştür. Çalışma grubunu Afyonkarahisar İli'nde 2012-2013 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Ertuğrulgazi Ortaokulu 255 öğrenci velisinden oluşturmaktadır. Araştırmada anket uygulaması ile elde edilen veri seti SPSS 22. 0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, frekans tabloları, betimleyici istatistikler kullanılmıştır. Araştırmamız sonucunda seçmeli din derslerinde uygulanan öğretim programının düzeltilmesi ve geliştirilmesi yine ve öğreticilerin daha iyi eğitilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Öğrencilerden öğrenmesi istenen bazı kazanımlar, onların öğrenme düzeylerine uygun ve anlaşılır bir şekilde düzenlenmelidir ve programların kazanım ve içerikleri toplumun ilgi, ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda yeniden yapılandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Today's approach to education, with significant impact on the child's education starting from the family, takes a more active way the family cooperation. Mother-father being aware of changing and developing needs of the child, to lead him to meet needs, prepare her life, sometimes for the child to make choices, and sometimes its own elections, the most accurate way to support him and the opportunity want to give. Mother-father measures wall on raising their children the most important issue is what is best for the children featured is desire and requests. When you choose this school, when choosing a teacher even shows itself in choosing courses at school. We study the important factor is dependant on the religion and values and expectations of the field elective courses to satisfy the expectations. Our research is that our purpose is religion classes in education programs must select configuration, increase the quality and efficiency, and you'll have more students by a set of recommendations to ensure the election. As is the case in this study also revealed has studied and conducted with the scanning mode. The working group consists of 255 students from Ertuğrulgazi Secondary School affiliated to Provincial Directorate of National Education in Afyonkarahisar Province in 2012-2013. The data set obtained by the questionnaire survey was analyzed in the package program SPSS 22. 0 (Statistical Package for Social Sciences). In the analysis of the data, frequency tables, descriptive statistics were used. As a result of our research, the correction and development of the teaching program applied in the elective religious courses again proved that the teachers should be educated better. Some achievements that need to be learned from the pupils should be organized in a way that is appropriate and understandable to their level of learning and the achievements and contents of the programs must be restructured in line with the interests, needs and expectations of the community