Din, ahlak ve değerler alanı seçmeli derslerini tercih eden ortaokul öğrencilerinin imam-hatip ortaokullarına ilişkin algıları (Malatya örneği)
Perceptions of secondary school students who prefer religion, ethics and values elective courses, regarding imam-hatip secondary schools (Malatya example)
  1. Tez No: 946124
  2. Yazar: EMRE KARADOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AŞLAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada genel ortaokul öğrencilerinden seçmeli“Din Ahlak ve Değerler Alanı”dersleri içinden Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve Kur'an-ı Kerim derslerini tercih eden öğrencilerin seçmeli din dersleri tercihi süreci, din dersi öğretmen ve içeriğine ilişkin bilgilerinden yola çıkarak imam hatip ortaokullarına yönelik bilgilerinin ve algılarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yönteminin betimsel tarama ve karşılaştırmalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Malatya ili merkezinde bulunan 5 genel ortaokuldan 302 öğrenciye 2023-2024 eğitim öğretim yılında anket çalışması uygulanmıştır. Anketten elde edilen veriler SPSS programına girilerek anket maddeleri arasında ki kare analizleri yapılarak veriler yüzde, frekans değerleri ve çapraz tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda öğrencilerin seçmeli din derslerini ve öğretmenlerini sevdikleri ama bu derslerin saatlerinin arttırılması konusunda kararsız kaldıkları görülmektedir. Seçmeli din dersinin seçiminde öğrencinin ilgi ve isteğinin ön planda olması gerekirken okul idaresinin en etkili faktör olduğu saptanmıştır. Bireylere ilkokulda iken imam hatip ortaokuluna yönelik tanıtımın yapılmadığı, imam hatip ortaokulları hakkında genellikle bilgi sahibi olmadıkları için imam hatip ortaokulunun ders saati, okulun fiziki imkanları, spor ve fiziksel etkinlikler, okul başarısı vb. konularda olumsuz algılara sahip oldukları tespit edilmiştir. Okul dışında din eğitimi alan bireylerin imam hatip ortaokullarına yönelik bilgi düzeylerinin ve olumlu tutumlarının daha fazla olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the knowledge and perceptions of general secondary school students who choose the elective“Religion, Morality and Values Field”courses such as the Life of Prophet Muhammad, Basic Religious Information and the Holy Quran, regarding Imam Hatip secondary schools, based on their knowledge of the elective religious course selection process, religious course teachers and content. In the study, descriptive scanning and comparative relational scanning models of qualitative research method were used. Within the scope of the research, a survey study was applied to 302 students from 5 general secondary schools in Malatya city center in the 2023-2024 academic year. The data obtained from the survey were entered into the SPSS program and chi-square analyzes were performed between the survey items and presented as percentages, frequency values and cross tables. As a result of the research, it is seen that the students like the elective religion courses and their teachers, but they are undecided about increasing the hours of these courses. While the student's interest and desire should be at the forefront in the selection of the elective religion course, it has been determined that the school administration is the most effective factor. It has been determined that individuals are not introduced to Imam Hatip secondary schools while they are in primary school, and since they are generally not informed about Imam Hatip secondary schools, they have negative perceptions about issues such as the lesson hours of Imam Hatip secondary schools, the physical facilities of the school, sports and physical activities, school success, etc. It has been determined that individuals who receive religious education outside of school have higher levels of knowledge and positive attitudes towards Imam Hatip secondary schools.