11-14 yaş grubu çocukların beslenme bilgi düzeyleri ve DEBQ ile yeme bozukluklarının belirlenmesi
Determination of nutritional knowledge levels of students within the age group 11-14 and to identify eating disorders using the DEBQ
- Tez No: 501288
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN SAİP SÜRÜCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma; 11-14 yaş grubu öğrencilerin beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesi ve Hollanda Yeme Davranışları Anketi (DEBQ) kullanılarak yeme bozukluklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Keçiören İlçesinde bulunan Hüseyin Güllüoğlu Ortaokulu ve Tarhuncu Ahmet Paşa Ortaokulu'nda öğrenim gören 368 kız öğrenci, 352 erkek öğrenci olan 6.sınıf, 7.sınıf ve 8.sınıf öğrencileri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Öğrencilerin genel özellikleri, beslenme bilgi düzeyleri ve Hollanda Yeme Davranışları Anketi uygulanarak ölçeğin üç alt boyutunda yeme davranış bozuklukları sorgulanmıştır. Alınan puanlar hem beslenme bilgi düzeyleri, hem de cinsiyet ve sınıf farklılıklarına göre karşılaştırılmıştır. Öğrencilerin %48,3'ünün beslenme bilgi düzeyi yetersiz, %43,6'sının yeterli, %8,1'inin beslenme bilgi düzeyi iyi düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine nutritional knowledge levels of students within the age group 11-14 and to identify eating disorders using the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ). Research sample of this research is 368 female and 352 male students who are studying at 6th, 7th and 8th grade in Hüseyin Güllüoğlu Secondary School and Tarhuncu Ahmet Paşa Secondary School located in Keçiören District. The general characteristics of the students and their nutritional knowledge levels are determined and by applying the Dutch Eating Behavior Questionnaire, eating behavior disorders are questioned in three subscales of the scale. The scores were compared according to nutritional knowledge levels as well as gender and grade differences. It was found that 48.3% of the students had insufficient, 43.6% were adequate, and 8.1% had good nutritional knowledge level.