Kompozit rezinlerin çözünürlüğü ve su emilimi üzerine asidik sıvıların etkisi
The effect of acidic drinks on solubility and water sorption of composite resins
  1. Tez No: 501289
  2. Yazar: POUYA KARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MÜJDECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Asidik sıvılar kompozit rezinlerin su emilimini ve çözünürlüğünü arttırabilir. Bu amaçla, bu çalışmada 4 farklı dental kompozit rezin materyalinin (Clearfil Majesty Esthetic, Filtek Ultimate Universal Restorative, Dynamic Plus, Zenit) farklı asidik sıvı ortamlarında (karbonatlı içecek, portakal suyu, spor içeceği, enerji içeceği, gargara ve kontrol grubu olarak distile su) su emilimi ve çözünürlük özellikleri değerlendirilmiştir. Her bir kompozit rezine ait (2x10 mm) disk şeklinde örnekler (n=48) hazırlanmış; kompozit rezinlerden nemin uzaklaşması için 37±1℃ desikatörde 22 saat, 23±1℃ fırında 2 saat bekletilmiştir. Her bir örneğin kütlesi hassas analitik terazi ile ölçülerek (m1) değeri elde edilmiştir. Her bir kompozit rezin grubuna ait örnekler rastgele 6 gruba ayrılarak (n=8), her bir grup 37±1℃'de 10 ml asidik sıvılarda bekletilmiştir. Belli zaman aralıklarında (24 saat, 7 gün, 40 gün) örneklerin ölçümü yapılıp (m2) değerleri elde edilmiştir. Örnekler daha sonra kurutma fırınına konulanarak 40 gün bekletilmiş ve son ölçümleri alınmıştır (m3). Elde edilen veriler ile kompozit rezinlerin su emilimi ve çözünürlüğü BS EN ISO 4049:2000 standardına göre iki farklı formül kullanılarak hesaplanmıştır. Su emilimine ait veriler 3 yönlü varyans analizi ve Duncan testi ile, çözünürlüğe ait veriler de iki yönlü varyans analizi ve Duncan testi ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir (p=0.05 önem seviyesi).
Özet (Çeviri)
Excessive intake of liquids may cause harmful effects on the structure and function of the composite resins. In this study, the effect of different acidic liquid environments (carbonated beverage, orange juice, sports drink, energy drink, mouthwash and as a control group distilled water) on water sorption and solubility of 4 different dental composite resin materials (Clearfil Majesty Esthetic, Filtek Ultimate Universal Restorative, Dynamic Plus, Zenit) were evaluated. For each composite resin, disc shaped (2x10 mm) composite resin specimens (n=48) were prepared and were stored at 37±1℃ for 24 hours and then in the oven at 23±1℃ for 2 hours. Masses of each composite resin specimen were measured with analytic balance and (m1) values were obtained. Specimens of each composite resin were randomly separated for 6 groups (n=8), and each group were individually immersed in 10 ml of acidic liquids at 37±1℃. At fixed time intervals (24 hours, 7 days, 40 days), masses of specimens were measured and (m2) values were obtained. The specimens were then stored in drying oven for 40 days and (m3) values were obtained. Sorption and solubility of composite resins were calculated according to BS EN ISO 4049:2000 using two different formulas and data were evaluated statistically by three way analysis of variance and Duncan tests for sorption, and tow way analysis of variance and Duncan tests for solubility (p=0.05 significance).