Gebelerin diyetle aldıkları folat miktarının ve serum folat düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of folate intake with diet and serum folate levels in pregnants
  1. Tez No: 501301
  2. Yazar: MELDA KANGALGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma 19-45 yaş gebe kadınların günlük diyetlerinde aldıkları folat miktarı ve serum folat durumunu değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran 165 gebe kadınla yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmış, gebelerin sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, supleman kullanım durumları, folat/folik asit ile ilgili bilgi ve davranışları, folat içeren besinlerin tüketim sıklığı, 24 saatlik geriye dönük hatırlatma yöntemi ile besin kayıtları, antropometrik ölçümleri sorgulanmıştır. Gebelerin ortalama yaş 29,12±5,10 yıl, medyan gebelik haftası 22,0 hafta; medyan toplam gebelik sayısı 2,0, son iki gebelik arası süresi ise 30,0 ay'dır. Araştırma kapsamındaki kadınların %22,4'ü birinci, %34,6'sı ikinci ve %43,0'ü üçüncü trimesterdedir. Gebelerin %61,2'si günde üç ana öğün ve %94,5'i ara öğün tüketmektedir. Gebe kadınların %8,5'inin gebeliğini planladığında ve %53,3'ünün gebeliğin ilk trimesterinde folik asit içeren supleman kullandıkları belirlenmiştir. Kadınların medyan folat/folik asit bilgi puanı 2,0 (0-7); davranış puanı 2,0 (0-6) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the amount of dietary folate intake and serum folate levels of pregnant women in the age range of 19-45 years. The study was carried out with 165 pregnant women who were admitted to the gynecology and obstetrics outpatient clinic of Trabzon Kanuni Training and Research Hospital. The research data were collected with a survey form using the face-to-face interview technique. The sociodemographic characteristics of pregnant women, eating habits, status of supplement use, knowledge and behaviors related to folate/folic acid, consumption frequency of the food containing folate, food records with 24-hour retrospective recall method and anthropometric measurements were inquired. Of the pregnant women, the mean age was 29,12 ± 5,10 years, median gestational age was 22,0, median total pregnancy number was 2,0 and time period between the last two pregnancies was 30,0 months. Of the women within the scope of the research, 22,4% were in the first trimester, 34,6% were in the second trimester and 43,0% were in the third trimester. Sixty-one point two percent of the pregnant women consumed three main meals a day while 94,5% of them had snacks. It was determined that 8,5% of the pregnant women used the supplement containing folic acid when they planned pregnancies whereas 53,3% of them used the supplement containing folic acid in the first trimester of pregnancy. The median folate/folic acid knowledge score of the women was 2,0 (0-7) and their behavior score was found to be 2,0 (0-6).