Farklı saklama koşullarında muhafaza edilen A, D, E vitaminlerini içeren bazı veteriner müstahzarlarının etkin madde düzeyleri
Active substances levels in some veterinary preparations containing A, D, E vitamins stored in different conditions
  1. Tez No: 501302
  2. Yazar: ONUR ALAÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma kapsamında, A, D3, E, vitaminlerini içeren benzer kombinasyonlarının farklı saklama koşullarında etkin madde düzeylerinin zamana göre değişimleri istatistiksel veriler ışığında değerlendirildi. İlaçların prospektüslerindeki saklama koşulları bilgilerindeki farklılıklar ortadan kaldırılarak en uygun saklama koşulunun bulunması hedeflendi. Bu amaçla 1 ml'de 500.000 IU vitamin A, 75.000 IU vitamin D3, 50 mg vitamin E içeren kombinasyonların, farklı saklama koşullarındaki etkin madde değişimlerinin analizleri gerçekleştirildi. Açılmış ve kapalı spesiyalitelerdeki çalışmada; 25°C'de karanlıkta ve aydınlıkta ayrıca +4°C'de buzdolabında bekletildi, ilaçlar doğrudan tek bir ilaç deposundan temin edildi. 3 ayrı firmadan alınmış ve her firmaya ait 3 farklı seri numarasına sahip spesiyaliteler 0. gün ile birlikte açılarak her bir ortam için 3 ayrı numuneden alınan örneklerin analizi gerçekleştirildi ve bu analizler 7. gün, 14. gün, 28. gün ve 56. günde gerçekleştirildi. Vitaminlerin analizleri güncel Amerikan Farmakopesi'nden alınan metotlar ile tek bir metoda indirgenerek modifiye ve valide edilen yöntem ile YBSK'de ölçümleri gerçekleştirildi. Elde edilen veriler miktar tayini hesabına göre hesaplanarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Açık şişelerden ve kapalı şişelerden elde edilen sonuçlar iki ayrı başlık altında incelendi. İlk olarak sabit sıcaklıktaki ortamda, ışığın etkisinin incelenmesi oldu. Bu değerlendirme sırasında oda sıcaklığında bekletilen ürünün ışığa maruz kalmış ve karanlıkta (kutusunda) bekletilmiş olan durumlarının direkt ışığın vitaminler üzerindeki etkisinin zamana göre değişimi incelendi. Diğer durumda ise karanlık ortamda sıcaklığın etkisinin incelenmesi oldu. Oda sıcaklığında karanlıkta (kutusunda) bekletilen ve +4°C'de karanlıkta (buzdolabında) bekletilen ürünlerde sıcaklığın vitaminler üzerindeki etkisinin zamana göre değişimi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, changes of the active ingredient level in different storage conditions evaluated according to time whereby statistical data in the drugs containing vitamin A, D3, E, which have similar combinations. In order to find the optimum storage conditions have been targeted because of the eliminate information in the prospectus differ from each other. Aimed to investigate the active substances levels under different storage conditions containing 500,000 IU vitamin A, 75,000 IU vitamin D3, and 50 mg vitamin E in 1 ml. In studies opened and closed specialties stayed at 25°C (box) and light; +4°C refrigerated, the drugs were directly obtained from a single drug store. The preparations, obtained from three different companies and bearing three different batch numbers for each company, the first three samples of each were opened together on day zero (0) and products analyses performed on days 7th, 14th, 28th and 56th. The analyses for vitamins were performed via method modified and validate by reducing the methods taken from the current US Pharmacopoeia to method and the measurements were thus conducted via HPLC. The obtained data are calculated according to the amount of account determination values and analysed statisticaly. The results obtained from opened and closed bottle are examined under two headings. First, in a constant temperature, was to examine the effect of light. During this evaluation, impact of the direct light over vitamins in time were analyzed. The other case was to examine the effect of temperature on vitamins in time which are stored in dark at 25°C (box) and at +4°C (refrigerator).